kontakt CENTRALA 48 361 30 00 wszystkie kontakty »
mapa serwisu
mapa strony
strona główna
strona główna
kontakt
kontakty
bip
STRONA GŁÓWNA »AKTUALNOŚCI » Dni Krwi Pępowinowej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu »

Dni Krwi Pępowinowej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu

21 i 22 listopada w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu będą Dni Krwi Pępowinowej. W tych dniach mamy po urodzeniu dziecka będą mogły oddać krew pępowinową na cele publiczne. Akcja ma charakter charytatywny i w Radomiu odbędzie się tylko w naszym szpitalu. Pobrany materiał trafi do Polskiego Banku Komórek Macierzystych w Warszawie. Posłuży chorym cierpiącym na schorzenia hematologiczno-onkologiczne.

Przyszłe mamy, które zdecydują się na oddanie krwi pępowinowej, mogą mieć bardzo duży wkład w wyzdrowienie osoby cierpiącej na choroby hematologiczno-onkologiczne. Bardzo często zapadają na nie dzieci. Komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej są krwiotwórcze, a to oznacza, że mają zdolność do przekształcenia się w składniki krwi. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w leczeniu niemalże 80 chorób onkologicznych i hematologicznych jak, np. ostre białaczki, przewlekła białaczka szpikowa, chłoniaki złośliwe, zwojak zarodkowy, mięsak Ewinga, mięsak prążkowanokomórkowy czy guzy ośrodkowego układu nerwowego i innych guzów wieku dziecięcego. Krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają zdolności regeneracyjne 10-krotnie większe od komórek pochodzących ze szpiku kostnego. To ważne przy przeszczepach, ponieważ rzadziej dochodzi do odrzuceń.

 

Rodzące, które będą rodzić 21 lub 22 listopada w szpitalu na Józefowie, będą mogły charytatywnie oddać swoją krew pępowinową. To nic nie kosztuje. Pobranie odbywa się po odpępnieniu dziecka, zatem zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny, bez szkody dla rodzącej i jej dziecka. Oddanie swojej krwi pępowinowej nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie.

 

Jak to wygląda?

 

Krew pępowina pobierana jest w sali porodowej w czasie porodu naturalnego lub cesarskiego cięcia. Wykonuje je położna pracująca w MSS, która jest przeszkolona specjalnie do tego zabiegu. Narzędzia do pobrania, transportu i przechowywania gwarantuje Polski Bank Komórek Macierzystych. Jeśli pacjentka zdecyduje się na oddanie krwi pępowinowej, wówczas wypełnia ankietę i podpisuje dokument zrzekający się praw do oddanej krwi. Trzeba pamiętać, że z krwi pępowinowej oddanej na cele publiczne nie będzie mogła skorzystać pacjentka, która ją oddała. Zestaw do pobrania krwi pępowinowej składa się ze sterylnych elementów. Wśród nich jest worek kolekcyjny zakończony dwiema igłami, które służą do wkłucia się w sznur pępowinowy i do którego trafia krew pępowinowa. Pobiera się minimum 20 ml krwi. Kiedy pobór się skończy, położna pakuje worek z krwią do specjalnego pudełka wraz z raportem pobrania, który następnie kurierem jest przetransportowywany do Polskiego Banku Komórek Macierzystych w Warszawie. Tam właśnie trafiają osoby, które potrzebują leczenia komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej.

 

Zobacz na filmie jak to wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=QS50tBVl5RI

 

Uwaga

 

W szpitalu na Józefowie istnieje również możliwość pobrania krwi pępowinowej w ramach bankowania rodzinnego. Wówczas wszelkie formalności z tym związane są w gestii przyszłych rodziców. To oni wybierają sobie bank, w którym chcą przechowywać krew pępowinową, podpisują z nim umowę, opłacają zestaw do pobrania, transport i bankowanie. Kiedy przyjdzie pora porodu, zabierają ze sobą ów zestaw i przychodzą z nim do szpitala. Krew pobierze nasza położna. W nagłych przypadkach szpital dysponuje zestawami do pobrań.

 

Więcej informacji na temat akcji w Radomiu i na temat korzyści płynących z pobrań/oddania krwi pępowinowej można znaleźć na stronie www.pbkm.pl

 

Prawo

 

Podstawą prawną do działania banków krwi pępowinowej w Polsce jest ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek, komórek i narządów , która weszła w życie w 2006 roku. Nadzór nad tymi bankami prowadzi Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek.

 

Trochę historii

 

Komórki macierzyste przeszczepia się z sukcesem ponad 29 lat. Pierwszy przeszczep odbył się w 1988 roku we Francji. W Polsce pierwszy przeszczep krwi pępowinowej dokonano w 1994 roku. Wówczas dawcą była siostra chorego. Przełomowy był rok 2007, kiedy to przeszczepiono krew pępowinową, którą wcześniej pozyskano, przetworzono i przechowywano w banku rodzinnym – w tym przypadku chodzi o Polski Bank Komórek macierzystych. Komórki macierzyste mogą być przechowywane bardzo długo, nawet kilkanaście lat. Z badań wynika, że przechowywane nawet 24 lata komórki macierzyste mają takie same właściwości, jak w momencie rozpoczęcia przechowywania.

Ankietaskos aktualności
AKTUALNOŚCIskos aktualności

2018-07-09Otwarcie Sali Hybrydowej

Uroczystość otwarcia nowoutworzonej sali hybrydowej, oddania do użytkowania nowego pomieszczenia Pracowni Elektrofizjologii – sali do zabiegów ablacji oraz zakończenia modernizacji pomieszczeń oddziałów w budynku D

2018-06-22Nowe badanie dla kobiet w ciąży - kwasy żółciowe

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej poszerzył swój panel badań o nowy parametr – całkowite kwasy żółciowe.

2018-06-21Krewkarta - wykonaj ją w naszym szpitalu!

Od stycznia 2018 roku Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wykonuje Karty Identyfikacyjne Grup Krwi – KREWKARTY. W nagłych przypadkach może uratować nam życie!  

2018-06-18PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI - ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIA LARYNGOLOGICZNE

REGIONALNY PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI "ZAPOBIEGAJ, DZIAŁAJ Z GŁOWĄ" Na badanie nie jest wymagane skierowanie ZAPISY na badania w dniach: poniedziałek - piątek w godz. 7.00 - 14.30

2018-06-12 UDZIAŁ NASZEGO SZPITALA W VI PIKNIKU ZDROWIA MOŻEMY UZANĆ ZA SUKCES

W dniu 10 czerwca 2018 r. odbył się VI Piknik Zdrowia. Wzorem lat poprzednich Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. czynnie uczestniczył w Pikniku. W naszym punkcie pomiarowo-edukacyjnym można było wykonać pomiar stężenia cholesterolu, stężenia cukru we krwi oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

2018-05-25Informacja w sprawie Ochrony Danych Osobowych

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:  

2018-05-24Wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. otrzymał wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego na utworzenie Pracowni Leku Cytotoksycznego oraz na zakup angiografu fluoresceinowego dla potrzeb Poradni Okulistycznej    

2018-05-18Szpital bez Bólu - recertyfikacja na kolejne trzy lata

W dniu 16 maja 2018 r. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. brał udział w kolejnej, już trzeciej  recertyfikacji

2018-04-05 Projekt "Łączy Nas Pacjent"

Rzecznik Praw Pacjenta wraz z największymi organizacjami pozarządowymi w Polsce realizuje projekt pn "Łączy nas pacjent". Od marca 2018r. pod bezpłatnym numerem infolinii 800-190-590 

2018-03-09Mazowsze dla Syrii

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainicjowało akcję "Mazowsze dla Syrii".

2018-01-26Jesteś po 40-tce? Sprawdź swoje jelito grube. Uniknij raka. Zrób kolonoskopię w szpitalu na Józefowie za darmo!

Czy wiesz, że każdego dnia z powodu nowotworu jelita grubego umiera w Polsce aż 28 osób? Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w Polsce wynosi co roku 17 tysięcy. Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie*. Ministerstwo Zdrowia chce z tym walczyć poprzez realizację darmowych badań kolonoskopowych w polskich szpitalach – wśród nich jest Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

2018-01-17Masz wyznaczony termin zabiegu? Staw się w Izbie Przyjęć Planowych!

Dla komfortu i oszczędności czasu naszych pacjentów została utworzona Izba Przyjęć Planowych. Już nie trzeba stać w długich kolejkach do izby przyjęć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym razem z nagłymi przypadkami. Teraz pacjenci z wyznaczonymi terminami zabiegów przychodzą do szpitala właśnie w tych terminach i przez Izbę Przyjęć Planowych trafiają na dany oddział.

2018-01-12Rodzisz w naszym szpitalu? Możemy pobrać Twoją krew pępowinową!

Ale nie tylko – położne i lekarze pracujący w naszej lecznicy mogą pobrać również fragment sznura pępowinowego czy fragment łożyska. Są do tych zadań specjalnie przeszkoleni. Placówka ma podpisane umowy z kilkoma bankami komórek macierzystych. Sprawdź, z jakimi, jak wygląda procedura i jakie korzyści może przynieść pobranie i przechowywanie takiego materiału biologicznego.

2017-12-13Świadoma zgoda pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza

W kontaktach między lekarzem a pacjentem ważna jest świadoma zgoda pacjenta na leczenie. Lekarz ma obowiązek poinformować go, jaki jest jego stan zdrowia, jaka forma leczenia będzie dla niego najlepsza i jakie może przynieść ewentualne skutki. Jak prawnie to powinno wyglądać? Pacjencie, lekarzu - ten artykuł jest dla ciebie.

2017-12-08Prawa pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza - szkolenie

W środę 13. grudnia o godz. 12.00 w auli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odbędzie się szkolenie na temat ,,Świadoma zgoda pacjenta, a obowiązki informacyjne lekarza w świetle aktualnych przepisów prawa. Prawa pacjenta, a obowiązki podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Cywilnoprawne konsekwencje naruszenia praw pacjenta w postaci roszczeń medycznych”. Szkolenie jest przeznaczone dla personelu szpitala na Józefowie.

2017-11-24Kobieto! Sprawdź swoją cytologię!

Czy wiesz, że rak szyjki macicy jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet po 45. roku życia? Każdego roku w Polsce prawie 4 tys. kobiet dowiaduje się, że ma tego raka – połowa z nich umiera. Nie pozwól, żeby dopadł i Ciebie – przyjdź na bezpłatną cytologię do szpitala na radomskim Józefowie.

2017-10-27Zmiany na parkingu przy szpitalu od 1. listopada

Już nie będzie opłat za postój na parkingu przed lecznicą u pracownika ochrony. Od 1. listopada parking będzie samoobsługowy. Pacjenci i odwiedzający będą wjeżdżać i wyjeżdżać na parking przez szlabany, a opłaty za postój będą opłacać w kasie automatycznej gotówką lub kartą PayPass. Pobyt do 15 min. na parkingu będzie za darmo! Będzie też monitoring.

2017-10-25Skorzystaj z mammografii za darmo

Zachęcamy panie 50+ do zbadania się w ramach programu profilaktycznego raka piersi. Badania mammograficzne można wykonać bezpłatnie w naszym szpitalu. Nie potrzebne jest skierowanie. Wystarczy zadzwonić i się umówić. O tym wszystkich w Radiu Plus mówiły nasze specjalistki.

2017-09-27Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. od niedzieli 1 października 2017 r., od godz. 8.00

Zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. informuje, że od dnia 1 października 2017 r. (niedziela) od godz. 8.00 rozpocznie funkcjonowanie Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

2017-08-01Odbiór indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów przeznaczonej do brakowania (zniszczenia)

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417 z późn. zm.)

2017-07-04Populacyjny Program Wczesnego wykrywania Raka Piersi

Zapraszamy na badania mammograficzne w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”.
ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA

Programy profilaktyczne

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. realizowane są Profilaktyczne Programy Zdrowotne.

Galeria foto

Zobacz galerię spacery i wirtualne wycieczki po po terenie naszego szpitala i nie tylko. Panoramy wirtualne, panoramy 360

Kontakt

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o., ul. Aleksandrowicza 5, 26 - 617 Radom, Centrala tel. 48 361-30-00, fax 48 345-11-18
UE
<

NIP 7962963679, REGON 670209356
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy
KRS 0000490819 ;
Nr konta bankowego 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548 Bank PKO S.A. Oddział Radom
Kapitał Zakładowy – 70 000 000 00 zł

Strona www.wss.com.pl używa plików cookies by w pełni poprawnie prezentować zawarte w niej treści oraz gromadzić statystyki ruchu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce plików cookies.

created by ITDOT
drukuj