kontakt CENTRALA 48 361 30 00 wszystkie kontakty »
mapa serwisu
mapa strony
strona główna
strona główna
kontakt
kontakty
bip
STRONA GŁÓWNA »AKTUALNOŚCI » Nasz personel szkoli z psychoonkologii »

Nasz personel szkoli się z psychoonkologii

"Kryzys psychiczny wywołany chorobą nowotworową", "Etapy choroby nowotworowej u dzieci, młodzieży i dorosłych, specyfika pomocy osobom w młodym wieku", "Komunikowanie wiadomości negatywnych", "Kształtowanie postaw zdrowotnych, profilaktyka, prewencja, rodzaje i możliwości badań przesiewowych w chorobach nowotworowych" - to tylko niektóre zagadnienia, jakie będą omawiane podczas szkolenia z psychoonkologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Szkolenie poprowadzą specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka.

Szkolenia z zakresu psychoonkologii zorganizowane są przez Ministerstwo Zdrowia. Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka prowadzą takie zajęcia w czterech województwach: mazowieckim, łódzkim, małopolskim i lubelskim. To spotkania cykliczne, raz na miesiąc, które potrwają do 2019 roku.

 

- Szkolenie jest przeznaczone dla lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, ale również pracowników hospicjów, opiekunów medycznych czy nawet sekretarek medycznych. To ważne, bo onkologia to praca zespołowa - mówi Małgorzata Dutkiewicz, koordynatorka szkolenia. - Widzimy ogromną potrzebę dowiedzenia się jak rozmawiać z pacjentem chorym na raka i z jego rodziną. Uczymy jak przekazywać złe wieści, ale także jakie są rokowania, co lekarz może zaoferować pacjentowi, jakie leczenie, jak ma go przez nie prowadzić, no i jeśli nie przyniesie to pożądanych skutków, jak o tym powiedzieć. To szczególnie ważne, kiedy mamy do czynienia z małym pacjentem. My w swoich szkoleniach skupiamy się właśnie na nim. W tym przypadku choruje cała rodzina - nie tylko rodzice dziecka, ale również ciocie, babcie, wujkowie. I ważne jest, by personel medyczny ich wspierał, umiał z nimi rozmawiać. Świadomość z jaką chorobą mamy do czynienia, jak możemy ją zwalczyć i jak mamy o tym mówić, oswaja strach nie tylko bliskich pacjenta, ale także lekarzy i pielęgniarek, którzy towarzyszą choremu każdego dnia w jego drodze do wyzdrowienia albo śmierci - dodaje.

 

"Proszę Państwa, Wasze dziecko ma raka"

 

Taka informacja sparaliżowałaby niejednego rodzica. Sęk w tym, by uświadomiony i doświadczony personel medyczny przeprowadził rodzinę i małego pacjenta przez chorobę nowotworową w jak największym komforcie psychicznym.

 

- Podstawą komunikacji między pacjenem onkologicznym a lekarzem jest spokój, cierpliwość i zadbanie o autonomię pacjenta, szacunek do jego pytań oraz dawanie nadziei na wyzdrowienie. Ważna jest też szczerość. Nie można okłamywać chorego i jego rodziny w kwestii zdrowia. Nie można też informować pacjenta o jego chorobie przed snem albo kiedy jest sam. Takie wiadomości przekazuje się w towarzystwie bliskich. Trzeba też powiedzieć o możliwościach leczenia - to daje nadzieję na pokonanie choroby. A mobilizacja i chęć wyzdrowienia, właściwe nastawienie pacjenta to klucz do sukcesu - mówi Aleksandra Tobota, psychoonkolog, pedagog, supervizor, jedna z prelegentek szkolenia.

 

Dzień I szkolenia 06.11.2017r.

 

08:30—09:00 Rejestracja

09:00 - 11:15 mgr Aleksandra Tobota

 1. Pacjent i rodzina w obliczu choroby nowotworowej - diagnoza i konsekwencje.

 2. Kryzys psychiczny wywołany chorobą nowotworową - teoria i praktyka kryzysu.

 3. Stres ostry i przewlekły w chorobie - strategie radzenia sobie z nim.

 4. Emocjonalne konsekwencje otrzymania choroby nowotworowej w różnym wieku.

 5. Mechanizmy obronne i aspekty psychologiczne choroby o różnej lokalizacji.

11:15 – 11:30 Przerwa kawowa

11:30 – 13:45 mgr Aleksandra Tobota

 1. Etapy choroby nowotworowej u dzieci, młodzieży i dorosłych - szeroko pojęte wsparcie psychologiczne, indywidualna terapia pacjenta i jego rodziny (praca nad negatywnymi przekonaniami itp.), praca z rodzicami, praca z systemem rodzinnym. Specyfika pomocy osobom w młodym wieku – wychowywać czy nie?

 2. Komunikowanie wiadomości negatywnych: diagnoza, leczenie przyczynowe, zakończenie leczenia przycz. pozytywne/negatywne (przekazanie do hospicjum)).

 3. Umieranie i śmierć (m.in. kształtowanie się pojęcia śmierci u dzieci i młodzieży).

 4. Żałoba dzieci i młodzieży – ujęcie psychologiczne (etapy wsparcia, konsekwencje i sposoby radzenia sobie).

13:45– 14:45 Przerwa obiadowa

14:45 – 15:30 mgr Małgorzata Ruszkowska - Górnik

 1. Zagadnienia wsparcia rodzinnego i społecznego.

15:30 – 15:45 Przerwa

15:45 – 16:30 mgr Małgorzata Ruszkowska - Górnik

 1. Zagadnienia efektywnej komunikacji między pacjentem a lekarzem, pacjentem a jego rodziną, miedzy lekarzem a rodzina chorego (teoria i praktyka).

16:30 – 17:00 Zakończenie I dnia szkolenia.

 

Dzień II szkolenia 07.11.2017r.

09:00 – 10:15 mgr mgr Magdalena Nagalska, mgr Aleksandra Tobota

 

 1. Zespół wypalenia zawodowego wszystkich członków zespołu leczącego (elementy przeciwdziałania – testy psychologiczne do badania wypalenia zawodowego).

10:15 – 10:30 Przerwa Kawowa

10:30 – 12:15 dr n. med. Marcin Jabłoński

 1. Zagadnienia psychiczne i zasady konsultacji psychiatrycznej u chorych na raka.

 2. Zaburzenia seksualne dorosłych i młodzieży w relacjach z partnerem, niepłodność.

 3. Praca z pacjentem z dolegliwościami bólowymi – leki, inne metody pracy z bólem: relaksacja, wizualizacja, artterapia.

 4. Model bio -psycho – społeczny (słowa, pojęcia), a rozwój i przebieg chorób nowotworowych.

 5. Kształtowanie postaw zdrowotnych, profilaktyka, prewencja, rodzaje i możliwości badań przesiewowych w chorobach nowotworowych.

 6. Pojęcie i metody pomiarowe jakości życia.

12:15 – 13:15 Przerwa obiadowa

13:15 – 14:45 dr Maria Rogiewicz

 1. Żałoba dorosłych – szerokie ujęcie.

14:45 – 15:00 Przerwa

15:00 – 16:30 dr Maria Rogiewicz

 1. Zespół powinien być zaopiekowany.

16:30 - 17:00 Zakończenie szkolenia. Ocena ewaluacyjna i rozdanie certyfikatów.

 

Więcej informacji na temat pchyonkologii można znaleźć na stronie www.psychoonkologia.imid.med.pl

Ankietaskos aktualności
AKTUALNOŚCIskos aktualności

2018-05-25Informacja w sprawie Ochrony Danych Osobowych

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:  

2018-05-24Światowy Dzień bez Tytoniu 2018

W dniu 29 maja 2018 ( wtorek) w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu zostanie uruchomiony Punkt Pomiarowy w godz. od 12.30-13.30 na Oddziale Pulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej.

2018-05-24Wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. otrzymał wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego na utworzenie Pracowni Leku Cytotoksycznego oraz na zakup angiografu fluoresceinowego dla potrzeb Poradni Okulistycznej    

2018-05-21Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 28.05.2018-01.06.2018 w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Radomiu

Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego, który przypada na dzień 27 maja, Zarząd Szpitala wraz z pracownikami Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej zapraszają w dniach od 28.05.2018 do 01.06.2018

2018-05-18Szpital bez Bólu - recertyfikacja na kolejne trzy lata

W dniu 16 maja 2018 r. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. brał udział w kolejnej, już trzeciej  recertyfikacji

2018-04-05 Projekt "Łączy Nas Pacjent"

Rzecznik Praw Pacjenta wraz z największymi organizacjami pozarządowymi w Polsce realizuje projekt pn "Łączy nas pacjent". Od marca 2018r. pod bezpłatnym numerem infolinii 800-190-590 

2018-03-09Mazowsze dla Syrii

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainicjowało akcję "Mazowsze dla Syrii".

2018-01-26Jesteś po 40-tce? Sprawdź swoje jelito grube. Uniknij raka. Zrób kolonoskopię w szpitalu na Józefowie za darmo!

Czy wiesz, że każdego dnia z powodu nowotworu jelita grubego umiera w Polsce aż 28 osób? Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w Polsce wynosi co roku 17 tysięcy. Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie*. Ministerstwo Zdrowia chce z tym walczyć poprzez realizację darmowych badań kolonoskopowych w polskich szpitalach – wśród nich jest Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

2018-01-17Masz wyznaczony termin zabiegu? Staw się w Izbie Przyjęć Planowych!

Dla komfortu i oszczędności czasu naszych pacjentów została utworzona Izba Przyjęć Planowych. Już nie trzeba stać w długich kolejkach do izby przyjęć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym razem z nagłymi przypadkami. Teraz pacjenci z wyznaczonymi terminami zabiegów przychodzą do szpitala właśnie w tych terminach i przez Izbę Przyjęć Planowych trafiają na dany oddział.

2018-01-12Rodzisz w naszym szpitalu? Możemy pobrać Twoją krew pępowinową!

Ale nie tylko – położne i lekarze pracujący w naszej lecznicy mogą pobrać również fragment sznura pępowinowego czy fragment łożyska. Są do tych zadań specjalnie przeszkoleni. Placówka ma podpisane umowy z kilkoma bankami komórek macierzystych. Sprawdź, z jakimi, jak wygląda procedura i jakie korzyści może przynieść pobranie i przechowywanie takiego materiału biologicznego.

2017-12-13Świadoma zgoda pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza

W kontaktach między lekarzem a pacjentem ważna jest świadoma zgoda pacjenta na leczenie. Lekarz ma obowiązek poinformować go, jaki jest jego stan zdrowia, jaka forma leczenia będzie dla niego najlepsza i jakie może przynieść ewentualne skutki. Jak prawnie to powinno wyglądać? Pacjencie, lekarzu - ten artykuł jest dla ciebie.

2017-12-08Prawa pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza - szkolenie

W środę 13. grudnia o godz. 12.00 w auli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odbędzie się szkolenie na temat ,,Świadoma zgoda pacjenta, a obowiązki informacyjne lekarza w świetle aktualnych przepisów prawa. Prawa pacjenta, a obowiązki podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Cywilnoprawne konsekwencje naruszenia praw pacjenta w postaci roszczeń medycznych”. Szkolenie jest przeznaczone dla personelu szpitala na Józefowie.

2017-11-24Kobieto! Sprawdź swoją cytologię!

Czy wiesz, że rak szyjki macicy jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet po 45. roku życia? Każdego roku w Polsce prawie 4 tys. kobiet dowiaduje się, że ma tego raka – połowa z nich umiera. Nie pozwól, żeby dopadł i Ciebie – przyjdź na bezpłatną cytologię do szpitala na radomskim Józefowie.

2017-10-30Od dziś startujemy z bezpłatnymi badaniami fiberoskopem!

Badania będą wykonywane w ramach programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka głowy i szyi "Zapobiegaj i działaj z głową", który Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu przy współudziale NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim będzie realizował przez 3 lata. W tym czasie przebadamy 6 tysięcy pacjentów - za darmo!

2017-10-27Zmiany na parkingu przy szpitalu od 1. listopada

Już nie będzie opłat za postój na parkingu przed lecznicą u pracownika ochrony. Od 1. listopada parking będzie samoobsługowy. Pacjenci i odwiedzający będą wjeżdżać i wyjeżdżać na parking przez szlabany, a opłaty za postój będą opłacać w kasie automatycznej gotówką lub kartą PayPass. Pobyt do 15 min. na parkingu będzie za darmo! Będzie też monitoring.

2017-10-26Rozpoczynamy program profilaktyczny raka głowy i szyi

Masz przewlekłą chrypkę? Notorycznie boli cię głowa? Jesteś nałogowym palaczem? Nadużywasz alkoholu? Ten program jest właśnie dla ciebie. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu wraz z NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczyna realizację programu profilaktycznego raka głowy i szyi. Skorzystaj z bezpłatnego badania fiberoskopem. Nie musisz mieć skierowania. Przyjdź i nie daj się zaskoczyć rakowi. Zaczynamy już w poniedziałek 30. października.

2017-10-25Skorzystaj z mammografii za darmo

Zachęcamy panie 50+ do zbadania się w ramach programu profilaktycznego raka piersi. Badania mammograficzne można wykonać bezpłatnie w naszym szpitalu. Nie potrzebne jest skierowanie. Wystarczy zadzwonić i się umówić. O tym wszystkich w Radiu Plus mówiły nasze specjalistki.

2017-09-27Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. od niedzieli 1 października 2017 r., od godz. 8.00

Zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. informuje, że od dnia 1 października 2017 r. (niedziela) od godz. 8.00 rozpocznie funkcjonowanie Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

2017-08-01Odbiór indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów przeznaczonej do brakowania (zniszczenia)

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417 z późn. zm.)

2017-07-04Populacyjny Program Wczesnego wykrywania Raka Piersi

Zapraszamy na badania mammograficzne w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”.
ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA

Programy profilaktyczne

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. realizowane są Profilaktyczne Programy Zdrowotne.

Galeria foto

Zobacz galerię spacery i wirtualne wycieczki po po terenie naszego szpitala i nie tylko. Panoramy wirtualne, panoramy 360

Kontakt

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o., ul. Aleksandrowicza 5, 26 - 617 Radom, Centrala tel. 48 361-30-00, fax 48 345-11-18
UE
<

NIP 7962963679, REGON 670209356
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy
KRS 0000490819 ;
Nr konta bankowego 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548 Bank PKO S.A. Oddział Radom
Kapitał Zakładowy – 70 000 000 00 zł

Strona www.wss.com.pl używa plików cookies by w pełni poprawnie prezentować zawarte w niej treści oraz gromadzić statystyki ruchu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce plików cookies.

created by ITDOT
drukuj