kontakt CENTRALA 48 361 30 00 wszystkie kontakty »
mapa serwisu
mapa strony
strona główna
strona główna
kontakt
kontakty
bip
STRONA GŁÓWNA »ODDZIAŁY » Oddział Neonatologii »

Oddział Neonatologii

Oddział Neonatologii

Posiada II st referencyjny w opiece neonatologicznej w Polsce. Uzyskał zaszczytny tytuł ,,Szpital Przyjazny Dziecku''

Kierownik Oddziału: Lek. Alicja Powoniak- specjalista pediatrii i neonatologii .

Tel. 48 361 49 74

Oddziałowa mgr Beata Smolaga

Tel. 48 361 49 75

Personel Lekarski:

Lekarze specjaliści pediatrii oraz neonatologii zarówno z dużym doświadczeniem jak i młodzi szkolący się stale podnoszący swoje kwalifikacje, uczestniczą w sympozjach i szkoleniach o zasięgu ogólnopolskim. Lekarze posiadają kwalifikacje w zakresie ultrasonografii noworodka ( przezciemiączkowe, ECHO serca), zakładania centralnych kaniul żylnych oraz prowadzenia leczenia oddechowego i żywienia pozajelitowego.

Personel Pielęgniarski:

20 doświadczonych położnych  ze specjalizacją neonatologiczną.

W skład zespołu położnych opiekujących się noworodkiem wchodzą certyfikowane położne laktacyjne z tytułem międzynarodowy konsultant laktacyjny IBCLC .

Ścisła współpraca z :

-Neurologopeda – mgr Sylwia Michalczewska

-Rehabilitanci: mgr Edyta Borecka-Lipińska   posiadająca certyfikat NDT-Bobath Baby.

 Wojciech Solorz rehabilitant-instruktor pielęgnacji ogólnorozwojowej noworodka.

-Kardiolog dziecięcy- dr Izabela Kozieł- Louroudijatis- możliwość wczesnego wykrywania wrodzonych wad serca, zaburzeń rytmu serca i innych zaburzeń hemodynamicznych.

-Chirurg dziecięcy – możliwość wczesnej interwencji chirurgicznej. Pełna opieka nad pacjentem po zabiegu chirurgicznym.

-Ortopeda- dr Marcin Bolek- konsultacje i wczesne leczenie wrodzonych problemów układu kostno-stawowego..

Systematycznie realizowana współpraca ze Szpitalnym Komitetem ds Zakażeń / monitorowanie epidemiologiczne /redukuje ryzyko zakażeń szpitalnych , których problem dotyka szpitali na całym świecie.

Zapewniamy możliwość całodobowej diagnostyki laboratoryjnej, radiologicznej oraz mikrobiologicznej.

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem medycznym :

Pełne wyposażenie stanowisk intensywnej terapii noworodka:

aparat USG – wykonujemy badania p/ciemieniowe, screening wad serca, przesiewowe bania w kierunku dysplazji stawów biodrowych

Przyłóżkowy aparat RTG

Respiratory,

Aparaty do nieinwazyjnego leczenia oddechowego Infant Flow,

Cieplarkę transportową z Infant Flow transportowym pozwalające na transport najciężej chorych dzieci w pełnym zabezpieczeniu oddechowym z sali porodowej do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka,

Pompy infuzyjne,

Lampy ledowe do fototerapii,

Kardiomonitory, pulsoksymetry, glukometry, bilirubinometr do przezskórnego, nieinwazyjnego pomiaru bilirubiny.

STRUKTURA ODDZIAŁU

Oddział składa się z 3 odcinków :

31 łóżeczek w systemie rooming-in, gdzie nieprzerwanie przebywa zdrowy noworodek razem z mamą w 1 i 2 osobowych przestronnych salach, co pozwala na nawiązanie więzi emocjonalnej, ciągłą opiekę nad dzieckiem, cieszenie się macierzyństwem od pierwszych godzin po porodzie .

Wszystkie czynności pielęgnacyjne , badanie lekarskie oraz zabiegi odbywają się przy mamie .

Mama może opiekować się swoim noworodkiem na ile pozwalają jej siły, ale w każdej chwili może liczyć na pomoc dla siebie oraz dziecka i przejęcie opieki przez personel.

Propagujemy ideę karmienia piersią , uczymy technik przystawiania noworodka do piersi,

Nasze położne służą fachową pomocą przy pielęgnacji, kąpieli noworodka, udzielają wsparcia laktacyjnego.

Do dyspozycji mam znajduję się pokój laktacyjny wyposażony w laktator, potrzebny sprzęt do pozyskiwania pokarmu, materiały edukacyjne oraz życzliwą pomoc certyfikowanych położnych.

Ojciec i najbliższa rodzina są zawsze mile widziani na Oddziale od porodu do opuszczenia szpitala.

11 stanowisk opieki pośredniej, gdzie kontynuowana jest opieka i leczenie noworodka po zakończeniu intensywnej terapii . Tutaj również leczone są dzieci z łagodnymi problemami okresu noworodkowego, noworodki przyjmowane z domu lub innych szpitali , nie wymagający intensywnej terapii.

5 w pełni wyposażonych stanowisk do intensywnej terapii noworodka.

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do ratowania ciężko chorych i skrajnie niedojrzałych wcześniaków ( najmniejsze uratowane dziecko, jakie urodziło się w naszym szpitalu ważyło 430g).

W 3 klimatyzowanych przestronnych salach leczone są noworodki z szerokim zakresem patologii wymagających leczenia oddechowego i/lub żywienia pozajelitowego, monitorowania funkcji życiowych.

Staramy się rozpoczynać procedurę kangurowania nawet najmniejszych noworodków, jak tylko stan kliniczny na to pozwala. Posiadamy profesjonalne fotele do kangurowania.

Rodzice mogą przebywać ze swoim nowonarodzonym dzieckiem w odcinku intensywnej terapii bez ograniczeń.

Mamy wcześniaków mają do dyspozycji pokój laktacyjny z możliwością pozyskiwania , przechowywania i zamrażania pokarmu pod ścisłym nadzorem położnych dbających o przestrzeganie procedur wewnątrzoddziałowych.

Procedury wykonywane w oddziale to:

Bezpośrednio po porodzie, jeśli tylko stan zdrowia dziecka i mamy pozwalają realizujemy kontakt „skóra do skóry „ na brzuchu mamy inicjując zarazem wczesne przystawienie do piersi. W przypadku porodu drogą cięcia cesarskiego zachęcamy tatę do pierwszego kontaktu „skóra do skóry” ze swoim nowonarodzonym dzieckiem w oczekiwaniu na mamę .

Profilaktyczna podaż Vit. K bezpośrednio po porodzie w celu zapobiegania chorobie krwotocznej noworodka u zdrowych dzieci urodzonych siłamim natury drogą doustną.

Przesiewowy test pulsoksymetryczny w celu wczesnego wykrywania wrodzonych wad serca

w przypadku nieprawidłowego wyniku testu wykonywane jest badanie echokardiograficzne.

Zabieg Credego- w celu zapobiegania zakażeniom przedniego odcinka oka.

U 100% noworodków realizowane jest przesiewowe badanie słuchu, dzieci z nieprawidłowym wynikiem konsultowane są po wypisie w Poradni Audiologicznej w tut. szpitalu.

Szczepienia p/ko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby B.

Obowiązkowe testy przesiewowe w kierunku wrodzonych chorób metabolicznych pobierane

po 48 godz. życia / fenyloketonuria, mukowiscydoza, hypotyreoza/ oraz w ramach współpracy z ośrodkami klinicznymi w Warszawie i Lublinie okresowo wykonywane są badania w kierunku innych chorób wrodzonych nie wykonywanych rutynowo w Polsce np. niedoboru alfa1 antytrypsyny, galaktozemii, niedoboru dehydrogenazy glukozo6fosforanowej , wrodzonego przerostu kory nadnerczy- po uprzednim uzyskaniu zgody Rodziców na takie badanie.

Propagujemy i wspieramy w inicjacji laktacji i kontynuowaniu jej po wypisie z oddziału.

W przypadku problemów staramy się identyfikować przyczynę przy współpracy z neurologopedą oraz certyfikowanymi położnymi. Wykonujemy zabieg wczesnego podcinania krótkiego wędzidełka języka u noworodka -jeśli jest przyczyną zaburzeń w odruchu ssania i  niepowodzeń laktacyjnych. Zapobiegając w ten sposób dalszym powikłaniom , jak nadmierne połykanie powietrza i kolka gazowa, wady wymowy, wady zgryzu itd.

W oddziale prowadzone są bezpłatne warsztaty dla Rodziców dotyczące codziennej pielęgnacji, kąpieli, karmienia i przewijania noworodków.

Noworodki urodzone przedwcześnie są  objęte są badaniami w kierunku retinopatii wcześniaków w 4 tyg. życia zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia i Konsultantów .

Dalsza opieka okulistyczna po wypisie do domu realizowana jest w przyszpitalnej Poradni Okulistycznej przez wykwalifikowanych lekarzy okulistów.

Zakres świadczeń medycznych wysokospecjalistycznych:

Intensywna terapia noworodka

Terapia surfaktantem

Żywienie pozajelitowe

Cewnikowanie naczyń centralnych /pępowinowych oraz z dostępu obwodowego/.

Diagnostyka i leczenie patologii okresu noworodkowego/żółtaczki, zakażenia, niedokrwistości - stosujemy leczenie erytropoetyną /.

Fototerapia przy łóżku matki,

Diagnostyka ultrasonograficzna i radiologiczna wad wrodzonych: ośrodkowego układu nerwowego, jamy brzusznej, układu moczowego.

Diagnostyka ultrasonograficzna ośrodkowego układu nerwowego- problemy po krwawieniach do oun, poszerzenie układu komorowego, wady rozwojowe.

Diagnostyka kardiologiczna – ścisła bieżąca współpraca z kardiologiem dziecięcym.

Wcześniaki od 4 tyg. życia pourodzeniowego poddawane są badaniom okulistycznym w kierunku retinopatii wcześniaczej.

Wczesna stymulacja rozwoju przez wykwalifikowanych rehabilitantów już podczas pobytu w naszym Oddziale.

Dysponujemy 24godzinnym transportem wysokospecjalistyczną karetką reanimacyjną ,,N” z kompletnym stanowiskiem do intensywnej terapii przeznaczoną do transportu noworodków

Transport nadzoruje lekarz specjalista neonatolog/pediatra.

Po wypisie z oddziału obejmujemy opieka wielospecjalistyczną nasze noworodki z powikłanym okresem okołoporodowym w Poradni Patologii Noworodka czynnej 3 dni w tygodniu.

Po wypisie z Oddziału w razie problemów laktacyjnych mamy mogą otrzymać pomoc fachową w Poradni Laktacyjnej czynnej od poniedziałku do piątku w godz.11.00-14.30 pokój 136 tel.48 361 48 93 oraz całodobowo pod tel. 48 361 32 89.

Porady laktacyjne są odpłatne , udziela je Konsultant Laktacyjny IBCLC mgr Ewa Wybraniec.

W trakcie porady można uzyskać:

ocenę stanu zdrowia dziecka,

ocenę techniki karmienia,

ocenę mechanizmu ssania,

odpowiedzi na wszelkie pytania związane z karmieniem naturalnym.

 

Oddział Neonatologii jest wpisany na listę Ministra Zdrowia jako jednostka uprawniona do prowadzenia specjalizacji z zakresu neonatologii  - 5 miejsc oraz staży kierunkowych w zakresie neonatologii - 2 miejsca.

 

Wiemy jak ważny jest dla Rodziców czas narodzin Dziecka, rozumiemy troskę i lęk o zdrowie noworodka dlatego jesteśmy gotowi udzielić fachowej odpowiedzi na każde pytanie, aby dać Państwu poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Ankietaskos aktualności
AKTUALNOŚCIskos aktualności

2017-09-01Oferta pracy dla lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o z siedzibą w Radomiu ul. Juliana Aleksandrowicza 5 zatrudni do pracy:

2017-08-23Łączy nas krew, która ratuje życie.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. bierze udział w kampanii społecznej "Łączy nas krew, która ratuje życie",

2017-08-21Konkurs Mazowieckie Barwy Wolontariatu

Marszałek Województwa Mazowieckiego już po raz siódmy ogłosił konkurs Mazowieckie Barwy Wolontariatu.

2017-08-10 Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019

W związku z realizacją przez Ministerstwo Zdrowia  Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019

2017-08-01Odbiór indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów przeznaczonej do brakowania (zniszczenia)

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417 z późn. zm.)

2017-07-04Populacyjny Program Wczesnego wykrywania Raka Piersi

Zapraszamy na badania mammograficzne w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”.

2017-05-31Transplantacja w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o.

Zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. z ogromną radością po raz drugi w tym roku przyjął wyrazy podziękowania przekazane przez Poltransplant dla: 

2017-05-19Choroby odkleszczowe

Choroby odkleszczowe – choroby przenoszone przez kleszcze. W Polsce najczęstszymi chorobami odkleszczowymi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Pozostałe rodzaje zakażeń są bardzo rzadkie.

2017-04-06Pobieranie materiału do badań laboratoryjnych całą dobę

Informujemy, iż od dnia 03.04.2017r. istnieje całodobowa możliwość pobrania materiału do badań laboratoryjnych od pacjentów zgłaszających się do Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej tut. Szpitala. 

2017-03-07Uroczystość z okazji uruchomienia nowo zakupionego 64-rzędowego Tomografu Komputerowego

W dniu 06.03.2017 r. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. odbyło się uroczyste oddanie do użytkowania nowego tomografu komputerowego.  

2017-01-02Laser frakcyjny chirurgiczny

Poradnia Chirurgii Ogólnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. została doposażona w Laser frakcyjny chirurgiczny CO2 Fire Xel, wyposażony w nowoczesny skaner z systemem analizy skóry, który dzięki pomiarowi nawilżenia tkanki, pozwala na dobranie optymalnych parametrów zabiegu z zachowaniem bezpieczeństwa pacjenta, w oparciu o dane kliniczne przechowywane w pamięci. 

2016-04-11Laserowe operacje kamicy nerkowej

  Informujemy, iż w dniu 23 marca 2016r. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. pierwszy raz w Radomiu przeprowadzono unikalne operacje kruszenia kamieni moczowych małoinwazyjną metodą wewnątrznerkową, w skrócie nazywaną RIRS (Retrograde IntraRenal Surgery). 

2016-01-07 Pierwszy zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka w profilaktyce udaru niedokrwiennego mózgu

Zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. pragnie Państwa poinformować, iż w dniu 14.12.2015r. w Oddziale Kardiologii naszego Szpitala został wykonany pierwszy zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka w profilaktyce udaru niedokrwiennego mózgu. 

2015-09-16Konkurs ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych

Nr sprawy 09/KO/2015

2014-07-08BADANIA KLINICZNE

Na podstawie Zarządzenia Zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. została wprowadzona procedura zawierania umów na przeprowadzenie badań klinicznych produktów leczniczych.
ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA

Programy profilaktyczne

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. realizowane są Profilaktyczne Programy Zdrowotne.

Galeria foto

Zobacz galerię spacery i wirtualne wycieczki po po terenie naszego szpitala i nie tylko. Panoramy wirtualne, panoramy 360

Kontakt

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o., ul. Aleksandrowicza 5, 26 - 617 Radom, Centrala tel. 48 361-30-00, fax 48 345-11-18
UE
<

NIP 7962963679, REGON 670209356
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy
KRS 0000490819 ;
Nr konta bankowego 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548 Bank PKO S.A. Oddział Radom
Kapitał Zakładowy – 81 800 000 00 zł

Strona www.wss.com.pl używa plików cookies by w pełni poprawnie prezentować zawarte w niej treści oraz gromadzić statystyki ruchu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce plików cookies.

created by ITDOT
drukuj