kontakt CENTRALA 48 361 30 00 wszystkie kontakty »
mapa serwisu
mapa strony
strona główna
strona główna
kontakt
kontakty
bip
STRONA GŁÓWNA »AKTUALNOŚCI »

Światowy Dzień Wcześniaka

W sobotę, 17 listopada, obchodziliśmy Światowy Dzień Wcześniaka. W budynku Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w tym dniu rozbłysnął kolor fioletowy, jak w wielu  budynkach użyteczności publicznej w kilkudziesięciu krajach świata, w tym również w Polsce. Symboliczne w tym dniu są sznurki ze skarpetkami dla noworodków.

W sobotę, 17 listopada, obchodziliśmy Światowy Dzień Wcześniaka. W budynku Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w tym dniu rozbłysnął kolor fioletowy, jak w wielu  budynkach użyteczności publicznej w kilkudziesięciu krajach świata, w tym również w Polsce. Symboliczne w tym dniu są sznurki ze skarpetkami dla noworodków.

Dziewięć par normalnych, dziecięcych, skarpetek i jedna mniejsza, fioletowa. Socks line symbolizuje, że jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie.

Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, by przypomnieć jak ważna jest stymulacja rozwoju maluchów

i ich rehabilitacja, profilaktyka zakażeń u dzieci przedwcześnie urodzonych, a także edukacja rodziców.

Poziom wiedzy na temat problemów dzieci przedwcześnie urodzonych jest bardzo niski. Dla większości rodziców przyjście na świat wcześniaka jest wielkim zaskoczeniem. Nie są oni przygotowani ani emocjonalnie, ani merytorycznie do opieki nad kruchym i malutkim dzieckiem, ważącym często mniej niż 1000 gramów. Dodatkowo borykając się z nową, nieznaną sytuacją i trudnym dostępem do wielospecjalistycznej opieki medycznej, pozostają często bez jakiegokolwiek wsparcia psychologicznego.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. rodzi się rocznie ok. 1500 dzieci Wśród nich są również wcześniaki. W pierwszej połowie bieżącego roku, w szpitalu przyszło na świat 72 przedwcześnie urodzonych dzieci. Dzieci urodzone przed terminem porodu wymagają szczególnej opieki medycznej do trzeciego roku życia. Jest to spowodowane tym, że ich rozwój jest indywidualny. Konieczna jest obserwacja napięcia mięśniowego, rozwoju ruchowego, percepcji, mowy, procesu widzenia, słuchu, a także reakcji na bodźce zewnętrzne. Niekiedy trzeba wykonać naprawdę wiele badań po to, aby być pewnym, że cały proces leczenia idzie w dobrym kierunku

Czynniki zwiększające ryzyko wcześniactwa

 

Można wyodrębnić trzy grupy ryzyka. Te związane ze stylem życia to m.in. palenie papierosów i spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży, zażywanie narkotyków, wysoki poziom stresu, późna opieka lekarska w okresie ciąży czy brak wsparcia społecznego.

Konsekwencje wcześniactwa

Wcześniejsze urodzenie się dziecka wpływa na jego zdrowie nie tylko w pierwszych godzinach życia, ale także może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Przedwczesny poród jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności i zachorowalności niemowląt (dane Fundacji Wcześniak).

Przedwczesne urodzenie jest przyczyną słabszego rozwoju narządów wewnętrznych. Konsekwencją wcześniactwa w późniejszych latach mogą być również m.in. trudności w uczeniu się i zaburzenia ruchowe, mózgowe porażenie dziecięce, deficyt sensoryczny, problemy układu krążenia, cukrzyca i alergie. Przedwczesne urodzenie podwyższa także ryzyko zaburzeń umysłowych, w tym także w życiu dorosłym.

Niedojrzały układ oddechowy, nerwowy, odpornościowy narażają przedwcześnie urodzone dzieci na szereg  problemów zdrowotnych,  które mogą zagrażać ich zdrowiu, a czasem nawet życiu. Dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do małych pacjentów, odpowiednie przygotowanie personelu medycznego i zastosowanie właściwej aparatury, aby właściwie monitorować stan dziecka w szpitalu i po jego opuszczeniu. 

 Światowy Dzień Wcześniaka jest dobrym czasem dla przypomnienia   roli interdyscyplinarnej opieki nad wcześniakami, profilaktyce zakażeń, w tym przede wszystkim układu oddechowego oraz o nadzorze rozwoju neurologicznego, a także edukacji społecznej w tym zakresie” – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, Konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Mimo że dokonał się duży postęp w zakresie opieki nad przedwcześnie urodzonymi noworodkami, w Polsce wciąż brakuje programu kompleksowego wsparcia, pozwalającego na zwiększenie dostępności do nowoczesnej, wielospecjalistycznej opieki. Brakuje również programów dedykowanych rodzicom, które pomogłyby im odnaleźć się w nowej, niełatwej roli.

Dzień Wcześniaka to dobry moment, aby  przypomnieć osobom i instytucjom, które mają wpływ na organizację opieki i wsparcie na różnych płaszczyznach tych najkruchszych i najbardziej potrzebujących pacjentów,aby pochyliły się nad Ich problemami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ankietaskos aktualności
AKTUALNOŚCIskos aktualności

2019-04-19Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Wszystkim Pacjentom i Ich Rodzinom oraz Pracownikom Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o.

2019-03-21Dzień przedsiębiorczości

20 marca 2019 r. Dzień Przedsiębiorczości w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o. o.   W dniu 20 marca 2019 roku w naszym szpitalu odbyły się jednodniowe praktyki w ramach projektu Dzień Przedsiębiorczości organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP.

2019-02-18Komunikat Zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o. o. w Radomiu w sprawie odbioru indywidulanej dokumentacji medycznej pacjentów przeznaczonej do brakowania (zniszczenia)

2018-11-29Witamy na PLATFORMIE MARKETPLANET E-ZAMWIAJĄCY

Witamy na PLATFORMIE MARKETPLANET E-ZAMWIAJĄCY Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu

2018-11-23RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI 2018

W dniu 22 listopada 2018  w ramach obchodów  Światowego Dnia Rzucania  Palenia  został uruchomiony Punkt Pomiarowo-Edukacyjny w godz. od 12.0-14.00 w holu głównym szpitala  obsługiwany przez pielęgniarki  z  Oddziału Pulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej.

2018-11-21Neuromonitoring podczas operacji tarczycy – pierwsze zabiegi z wykorzystaniem tej aparatury w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o.

20 listopada 2018 r. zespół doświadczonych chirurgów Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego   Sp. z o.o. przeprowadził dwie operacje tarczycy z wykorzystaniem neuromonitoringu nerwów krtaniowych - urządzenia pozwalającego precyzyjnie ustalić miejsce, gdzie przebiega nerw krtaniowy wsteczny. Aparatura została niedawno zakupiona przez Szpital. Aparat minimalizuje ryzyko uszkodzenia tego nerwu, co jest jednym z poważniejszych powikłań    w operacjach tarczycy. Naruszenie nerwu krtaniowego powoduje chrypkę lub bezgłos. U niektórych chorych jest ono jedynie przejściowe. Zdarza się, że uszkodzenie głosu jest utrwalone i wymaga zastosowania tzw. rurki tracheotomijnej dla zapewniania prawidłowego oddychania, czego chorzy obawiają się najbardziej. Neuromonitoring już podczas zabiegu pozwala sprawdzić jak on przebiega i gdzie jest bezpieczne pole operacji. Ma to szczególnie znacznie u chorych, którzy mają już uszkodzony jeden z nerwów krtaniowych.

2018-11-19Światowy Dzień Wcześniaka

W sobotę, 17 listopada, obchodziliśmy Światowy Dzień Wcześniaka. W budynku Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w tym dniu rozbłysnął kolor fioletowy, jak w wielu  budynkach użyteczności publicznej w kilkudziesięciu krajach świata, w tym również w Polsce. Symboliczne w tym dniu są sznurki ze skarpetkami dla noworodków.

2018-11-15Termomodernizacja Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. otrzyma ok. 3,5 miliona złotych ze środków unijnych na przeprowadzenie termomodernizacji Szpitala.  W dniu 8 listopada 2018 r. Wicemarszałek Rafał Rajkowski i Zarząd Szpitala podpisali umowę na otrzymanie środków unijnych.

2018-10-12Pierwsze zabiegi embolizacji tętniaków mózgowych

W dniu 3 października 2018 r. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. zostały wykonane pierwsze dwa zabiegi embolizacji tętniaków mózgowych przez zespół pod kierownictwem Prof. Adama Kobayashi i Prof. Zbigniewa Kotwicy. Były to pierwsze tego typu zabiegi wykonane w Radomiu.

2018-10-08Uroczystość 20-lecia Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o.

W dniu 05.10.2018 r. w Auli Głównej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia naszego Szpitala. W dniu 04.10.2018 r. odbyła się uroczysta msza święta w intencji pracowników i pacjentów Szpitala, której przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik.  

2018-09-26Ogłoszenie Zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o.

Ogłoszenie Zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w sprawie zatrudnienia.

2018-08-16Bezpłatne badania w zakresie profilaktyki cukrzycy dla seniorów

Zaproszenie na bezpłatne badania w zakresie profilaktyki cukrzycy dla seniorów   Zbadaj się już teraz i zadbaj o swoje zdrowie!

2018-08-14Dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Oddziału Neonatologii

Dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – dwa stanowiska do resuscytacji Panda Warmer dla potrzeb Oddziału Neonatologii

2018-08-08Komunikat Zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o.

Komunikat Zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu w sprawie odbioru indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów przeznaczonej do brakowania (zniszczenia).

2018-08-07Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. otrzymał wsparcie finansowe ze środków UE na zakup sprzętu medycznego

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, w zakresie infrastruktury szpitalnej dla kardiologii i onkologii.

2018-07-16Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. otrzymał wsparcie finansowe

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 1.769.000,00 zł ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego na doposażenie Szpitala w niezbędny sprzęt specjalistyczny.

2018-07-16Uroczystość otwarcia sali hybrydowej

Uroczystość otwarcia sali hybrydowej, oddania nowego pomieszczenia Pracowni Elektrofizjologii – sali do zabiegów ablacji oraz zakończenia modernizacji pomieszczeń oddziałów.

2018-06-22Nowe badanie dla kobiet w ciąży - kwasy żółciowe

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej poszerzył swój panel badań o nowy parametr – całkowite kwasy żółciowe.

2018-06-21Krewkarta - wykonaj ją w naszym szpitalu!

Od stycznia 2018 roku Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wykonuje Karty Identyfikacyjne Grup Krwi – KREWKARTY. W nagłych przypadkach może uratować nam życie!  

2018-06-18PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI - ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIA LARYNGOLOGICZNE

REGIONALNY PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI "ZAPOBIEGAJ, DZIAŁAJ Z GŁOWĄ" Na badanie nie jest wymagane skierowanie ZAPISY na badania w dniach: poniedziałek - piątek w godz. 7.00 - 14.30

2018-06-12 UDZIAŁ NASZEGO SZPITALA W VI PIKNIKU ZDROWIA MOŻEMY UZANĆ ZA SUKCES

W dniu 10 czerwca 2018 r. odbył się VI Piknik Zdrowia. Wzorem lat poprzednich Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. czynnie uczestniczył w Pikniku. W naszym punkcie pomiarowo-edukacyjnym można było wykonać pomiar stężenia cholesterolu, stężenia cukru we krwi oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

2018-05-25Informacja w sprawie Ochrony Danych Osobowych

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:  

2018-05-24Wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. otrzymał wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego na utworzenie Pracowni Leku Cytotoksycznego oraz na zakup angiografu fluoresceinowego dla potrzeb Poradni Okulistycznej    

2018-05-18Szpital bez Bólu - recertyfikacja na kolejne trzy lata

W dniu 16 maja 2018 r. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. brał udział w kolejnej, już trzeciej  recertyfikacji

2018-04-05 Projekt "Łączy Nas Pacjent"

Rzecznik Praw Pacjenta wraz z największymi organizacjami pozarządowymi w Polsce realizuje projekt pn "Łączy nas pacjent". Od marca 2018r. pod bezpłatnym numerem infolinii 800-190-590 

2018-03-09Mazowsze dla Syrii

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainicjowało akcję "Mazowsze dla Syrii".

2018-01-26Jesteś po 40-tce? Sprawdź swoje jelito grube. Uniknij raka. Zrób kolonoskopię w szpitalu na Józefowie za darmo!

Czy wiesz, że każdego dnia z powodu nowotworu jelita grubego umiera w Polsce aż 28 osób? Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w Polsce wynosi co roku 17 tysięcy. Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie*. Ministerstwo Zdrowia chce z tym walczyć poprzez realizację darmowych badań kolonoskopowych w polskich szpitalach – wśród nich jest Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

2018-01-17Masz wyznaczony termin zabiegu? Staw się w Izbie Przyjęć Planowych!

Dla komfortu i oszczędności czasu naszych pacjentów została utworzona Izba Przyjęć Planowych. Już nie trzeba stać w długich kolejkach do izby przyjęć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym razem z nagłymi przypadkami. Teraz pacjenci z wyznaczonymi terminami zabiegów przychodzą do szpitala właśnie w tych terminach i przez Izbę Przyjęć Planowych trafiają na dany oddział.

2018-01-12Rodzisz w naszym szpitalu? Możemy pobrać Twoją krew pępowinową!

Ale nie tylko – położne i lekarze pracujący w naszej lecznicy mogą pobrać również fragment sznura pępowinowego czy fragment łożyska. Są do tych zadań specjalnie przeszkoleni. Placówka ma podpisane umowy z kilkoma bankami komórek macierzystych. Sprawdź, z jakimi, jak wygląda procedura i jakie korzyści może przynieść pobranie i przechowywanie takiego materiału biologicznego.

2017-12-13Świadoma zgoda pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza

W kontaktach między lekarzem a pacjentem ważna jest świadoma zgoda pacjenta na leczenie. Lekarz ma obowiązek poinformować go, jaki jest jego stan zdrowia, jaka forma leczenia będzie dla niego najlepsza i jakie może przynieść ewentualne skutki. Jak prawnie to powinno wyglądać? Pacjencie, lekarzu - ten artykuł jest dla ciebie.

2017-12-08Prawa pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza - szkolenie

W środę 13. grudnia o godz. 12.00 w auli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odbędzie się szkolenie na temat ,,Świadoma zgoda pacjenta, a obowiązki informacyjne lekarza w świetle aktualnych przepisów prawa. Prawa pacjenta, a obowiązki podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Cywilnoprawne konsekwencje naruszenia praw pacjenta w postaci roszczeń medycznych”. Szkolenie jest przeznaczone dla personelu szpitala na Józefowie.

2017-11-24Kobieto! Sprawdź swoją cytologię!

Czy wiesz, że rak szyjki macicy jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet po 45. roku życia? Każdego roku w Polsce prawie 4 tys. kobiet dowiaduje się, że ma tego raka – połowa z nich umiera. Nie pozwól, żeby dopadł i Ciebie – przyjdź na bezpłatną cytologię do szpitala na radomskim Józefowie.

2017-10-27Zmiany na parkingu przy szpitalu od 1. listopada

Już nie będzie opłat za postój na parkingu przed lecznicą u pracownika ochrony. Od 1. listopada parking będzie samoobsługowy. Pacjenci i odwiedzający będą wjeżdżać i wyjeżdżać na parking przez szlabany, a opłaty za postój będą opłacać w kasie automatycznej gotówką lub kartą PayPass. Pobyt do 15 min. na parkingu będzie za darmo! Będzie też monitoring.

2017-10-25Skorzystaj z mammografii za darmo

Zachęcamy panie 50+ do zbadania się w ramach programu profilaktycznego raka piersi. Badania mammograficzne można wykonać bezpłatnie w naszym szpitalu. Nie potrzebne jest skierowanie. Wystarczy zadzwonić i się umówić. O tym wszystkich w Radiu Plus mówiły nasze specjalistki.

2017-09-27Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. od niedzieli 1 października 2017 r., od godz. 8.00

Zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. informuje, że od dnia 1 października 2017 r. (niedziela) od godz. 8.00 rozpocznie funkcjonowanie Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

2017-08-01Odbiór indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów przeznaczonej do brakowania (zniszczenia)

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417 z późn. zm.)

2017-07-04Populacyjny Program Wczesnego wykrywania Raka Piersi

Zapraszamy na badania mammograficzne w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”.
ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA

Programy profilaktyczne

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. realizowane są Profilaktyczne Programy Zdrowotne.

Galeria foto

Zobacz galerię spacery i wirtualne wycieczki po po terenie naszego szpitala i nie tylko. Panoramy wirtualne, panoramy 360

Kontakt

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o., ul. Aleksandrowicza 5, 26 - 617 Radom, Centrala tel. 48 361-30-00, fax 48 345-11-18
UE
<

NIP 7962963679, REGON 670209356
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy
KRS 0000490819 ;
Nr konta bankowego 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548 Bank PKO S.A. Oddział Radom
Kapitał Zakładowy – 70 000 000 00 zł

Strona www.wss.com.pl używa plików cookies by w pełni poprawnie prezentować zawarte w niej treści oraz gromadzić statystyki ruchu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce plików cookies.

created by ITDOT
drukuj