kontakt CENTRALA 48 361 30 00 wszystkie kontakty »
mapa serwisu
mapa strony
strona główna
strona główna
kontakt
kontakty
bip
STRONA GŁÓWNA »AKTUALNOŚCI » Transplantacja to dar serca - rozmowa z drem Robertem Trześniewskim »

Transplantacja to dar serca

- Przeszczepianie narządów jest metodą lecznicą bardzo specyficzną, bo dzięki śmierci jednej osoby, ratujemy życie drugiej. To dar serca, który może przedłużyć komuś choremu życie, więc popieram tę ideę - mówi dr Robert Trześniewski, anestezjolog oraz koordynator transplantacyjny pracujący w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. W związku z tym, że transplantacja to nadal temat tabu, postanowiliśmy szerzej go omówić, bo każdy z nas wcześniej czy później będzie musiał podjąć decyzję - oddać narządy do przeszczepu czy nie?

Jak dużo narządów pobiera się w Radomiu?

- Radomskie szpitale biorą aktywny udział w pozyskiwaniu dawców narządów. W sytuacji kiedy na oddział anestezjologii i intensywnej terapii trafia ciężko chory pacjent z urazem czaszkowo-mózgowym, którego nie jesteśmy w stanie uratować i on umiera, zawsze rozważamy takiego człowieka jako potencjalnego dawcę narządów. Dzięki temu, że u nas indentyfikuje się dawców i można pobrać narządy, mamy możliwość uratowaia wielu osób, np. w ubiegłym roku doprowadzliśmy do 9. pobrań, przez co uzyskaliśmy 30 narządów. To oznacza, że dzięki dawcom udało się uratować 30 osób.

 

Jakie narządy zazwyczaj się pobiera?

- Najczęściej nerki. Na drugim miejscu jest wątroba. Dużo rzadziej pobiera się serce, płuca i trzustkę. Te dwa ostatnie są też najtrudniejsze do pobrania.

 

Istnieje dawstwo od osoby zmarłej, ale również pobiera się narządy od osoby żyjącej.

- Tak. Ale wtedy można pobierać tylko niektóre narządy, by nie zrobić dawcy krzywdy. Najczęściej pobiera się nerkę, bo to narząd parzysty. Z jedną nerką można żyć. Często też pobiera się fragment wątroby, np. rodzic oddaje swój fragment wątroby dziecku. Oczywiście istnieje duży dział popierania tkanek żywych, np. szpiku kostnego czy krwi, ale to już zupełnie inna dziedzina.

 

Jak wyglądają statystyki pobrań w skali kraju?

- Polska plasuje się na średnim poziomie w Europie pod względem pobrań narządów od osób zmarłych. Można powiedzieć, że w ostatnich latach dokonał się pewien postęp w tej kwestii, bo wcześniej byliśmy na szarym końcu. Statystyki dotyczące pobrań od dawców żywych wyglądają znacznie gorzej. Tu jesteśmy niemalże na końcu listy. Jest tu pewien paradoks, bo z drugiej strony znajdujemy się w czołówce państw, które mają najwięcej potencjalnych dawców szpiku kostnego. Pobrań narządów od żywych dawców jest mało, a potencjalnych dawców szpiku dużo.

 

Które państwa nas wyprzedzają?

- Hiszpania, Portugalia i Chorwacja - tam jest najwięcej pobrań, przeszczepień, największa jest sieć koordynatorów transploantacyjnych. Mają także bardzo dobrze rozbudową sieć administracyjną w tym zakresie.

 

Ile przeszczepów się udaje, a ile nie?

- Zdecydowana większość, bo ok. 80-90% przeszczepień kończy się sukcesem. Oczywiście ich waga jest różna. Zależy od przeszczepianego narządu. Jeżeli dokonuje się przeszczepu nerki i operacja się nie powiedzie, wówczas pacjent nie umiera, tylko wraca na dializy. Inny ciężar gatunkowy ma przeszczep serca czy płuc. Jeżeli w tych przypadkach operacja się nie udaje, biorca umiera. Tutaj dużo większa odpowiedzialność spoczywa na kardiochirurgach.

 

W zwiększeniu liczby pobrań mogą pomóc tzw. oświadczenia woli. To zgoda osoby na pobranie narządów po śmierci. Funkcjonuje ona od wielu lat. Wiele osób deklaruje chęć oddania swoich narządów do przeszczepu po śmierci. To dlaczego w skali europejskiej nadal jesteśmy na średnim poziomie? W czym kwi problem?

- Problem tkwi w mentalności. Trudno jest nam sobie wyobrazić jak się zachowamy w sytuacji krytycznej, skrajnej, kiedy nasza bliska osoba umrze.  W stanie tak wielkich emocji bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie lekarza, czy znało się wolę zmarłego w sprawie pobrania narządów, tym bardziej trudno o tym zadecydować. Dlatego posiadanie oświadczenia woli jest pewną wskazówką dla rodziny. Mówi, jaka była wola zmarłego/zmarłej. Owszem, jest mnóstwo osób deklarujących chęć oddania narządów do przeszczepów po śmierci, ale to są zazwyczaj zachowania czysto teoretyczne. Jak już dochodzi do konkretnych sytuacji i decyzjui, z tą deklaracją bywa różnie.

 

Jak zrobić, żeby pobrań narządów było więcej?

- Trzeba podnosić świadomość społeczeństwa. Trzeba dużo na ten temat rozmawiać, czerpać wiedzę z rzetelnych źródeł. Temat śmierci jest tematem tabu. Niełatwo o nim mówić, ale z punktu widzenia transplantologii to bardzo ważne. Podpisanie oświadczenia woli nie wystraczy do pobrania narządów od zmarłego dawcy. Zgodę taką musi wyrazić również rodzina. Dlatego jeśli naszą wolą jest oddanie narządów do przeszczepów po naszej śmierci, powiedzmy o tym rodzinie. Wtedy pobranie będzie możliwe. My jako lekarze nigdy nie zrobimy nic wbrew woli naszym pacjentom. 

 

A czy istnieją możliwości kategorycznej odmowy na pobranie?

- Tak. W końcu oświadzczenie woli dla lekarzy nie jest wiążące prawnie. Istnieją trzy drogi sprzeciwu: pierwsza to wpis do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, druga podpisane oświadczenie o braku zgody na pobranie narządów, które powinno nosić się przy sobie i trzecia - sprzeciw ustny wyrażony w obecności dwóch świadków.

 

Ale skoro transplantacja może uratować życia wielu ciężko chorym pacjentom, to może warto oddać swoje narządy po śmierci, bo w końcu nam już nie będą potrzebne i koniecznie o swojej woli powiedzieć rodzinie.

 

- Tak. Transplantacja to dar serca. Przeszcepianie narządów jest metodą lecznicą bardzo specyficzną, bo dzięki śmierci jednej osoby, ratujemy życie drugiej. To dar serca, który może przedłużyć komuś choremu życie, więc popieram tę ideę


Z drem Robertem Trześniewskim rozmawiała Karolina Gajewska, specjalsita ds. kontaków z mediami w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Ankietaskos aktualności
AKTUALNOŚCIskos aktualności

2018-07-09Otwarcie Sali Hybrydowej

Uroczystość otwarcia nowoutworzonej sali hybrydowej, oddania do użytkowania nowego pomieszczenia Pracowni Elektrofizjologii – sali do zabiegów ablacji oraz zakończenia modernizacji pomieszczeń oddziałów w budynku D

2018-06-22Nowe badanie dla kobiet w ciąży - kwasy żółciowe

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej poszerzył swój panel badań o nowy parametr – całkowite kwasy żółciowe.

2018-06-21Krewkarta - wykonaj ją w naszym szpitalu!

Od stycznia 2018 roku Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wykonuje Karty Identyfikacyjne Grup Krwi – KREWKARTY. W nagłych przypadkach może uratować nam życie!  

2018-06-18PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI - ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIA LARYNGOLOGICZNE

REGIONALNY PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI "ZAPOBIEGAJ, DZIAŁAJ Z GŁOWĄ" Na badanie nie jest wymagane skierowanie ZAPISY na badania w dniach: poniedziałek - piątek w godz. 7.00 - 14.30

2018-06-12 UDZIAŁ NASZEGO SZPITALA W VI PIKNIKU ZDROWIA MOŻEMY UZANĆ ZA SUKCES

W dniu 10 czerwca 2018 r. odbył się VI Piknik Zdrowia. Wzorem lat poprzednich Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. czynnie uczestniczył w Pikniku. W naszym punkcie pomiarowo-edukacyjnym można było wykonać pomiar stężenia cholesterolu, stężenia cukru we krwi oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

2018-05-25Informacja w sprawie Ochrony Danych Osobowych

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:  

2018-05-24Wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. otrzymał wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego na utworzenie Pracowni Leku Cytotoksycznego oraz na zakup angiografu fluoresceinowego dla potrzeb Poradni Okulistycznej    

2018-05-18Szpital bez Bólu - recertyfikacja na kolejne trzy lata

W dniu 16 maja 2018 r. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. brał udział w kolejnej, już trzeciej  recertyfikacji

2018-04-05 Projekt "Łączy Nas Pacjent"

Rzecznik Praw Pacjenta wraz z największymi organizacjami pozarządowymi w Polsce realizuje projekt pn "Łączy nas pacjent". Od marca 2018r. pod bezpłatnym numerem infolinii 800-190-590 

2018-03-09Mazowsze dla Syrii

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainicjowało akcję "Mazowsze dla Syrii".

2018-01-26Jesteś po 40-tce? Sprawdź swoje jelito grube. Uniknij raka. Zrób kolonoskopię w szpitalu na Józefowie za darmo!

Czy wiesz, że każdego dnia z powodu nowotworu jelita grubego umiera w Polsce aż 28 osób? Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w Polsce wynosi co roku 17 tysięcy. Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie*. Ministerstwo Zdrowia chce z tym walczyć poprzez realizację darmowych badań kolonoskopowych w polskich szpitalach – wśród nich jest Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

2018-01-17Masz wyznaczony termin zabiegu? Staw się w Izbie Przyjęć Planowych!

Dla komfortu i oszczędności czasu naszych pacjentów została utworzona Izba Przyjęć Planowych. Już nie trzeba stać w długich kolejkach do izby przyjęć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym razem z nagłymi przypadkami. Teraz pacjenci z wyznaczonymi terminami zabiegów przychodzą do szpitala właśnie w tych terminach i przez Izbę Przyjęć Planowych trafiają na dany oddział.

2018-01-12Rodzisz w naszym szpitalu? Możemy pobrać Twoją krew pępowinową!

Ale nie tylko – położne i lekarze pracujący w naszej lecznicy mogą pobrać również fragment sznura pępowinowego czy fragment łożyska. Są do tych zadań specjalnie przeszkoleni. Placówka ma podpisane umowy z kilkoma bankami komórek macierzystych. Sprawdź, z jakimi, jak wygląda procedura i jakie korzyści może przynieść pobranie i przechowywanie takiego materiału biologicznego.

2017-12-13Świadoma zgoda pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza

W kontaktach między lekarzem a pacjentem ważna jest świadoma zgoda pacjenta na leczenie. Lekarz ma obowiązek poinformować go, jaki jest jego stan zdrowia, jaka forma leczenia będzie dla niego najlepsza i jakie może przynieść ewentualne skutki. Jak prawnie to powinno wyglądać? Pacjencie, lekarzu - ten artykuł jest dla ciebie.

2017-12-08Prawa pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza - szkolenie

W środę 13. grudnia o godz. 12.00 w auli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odbędzie się szkolenie na temat ,,Świadoma zgoda pacjenta, a obowiązki informacyjne lekarza w świetle aktualnych przepisów prawa. Prawa pacjenta, a obowiązki podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Cywilnoprawne konsekwencje naruszenia praw pacjenta w postaci roszczeń medycznych”. Szkolenie jest przeznaczone dla personelu szpitala na Józefowie.

2017-11-24Kobieto! Sprawdź swoją cytologię!

Czy wiesz, że rak szyjki macicy jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet po 45. roku życia? Każdego roku w Polsce prawie 4 tys. kobiet dowiaduje się, że ma tego raka – połowa z nich umiera. Nie pozwól, żeby dopadł i Ciebie – przyjdź na bezpłatną cytologię do szpitala na radomskim Józefowie.

2017-10-27Zmiany na parkingu przy szpitalu od 1. listopada

Już nie będzie opłat za postój na parkingu przed lecznicą u pracownika ochrony. Od 1. listopada parking będzie samoobsługowy. Pacjenci i odwiedzający będą wjeżdżać i wyjeżdżać na parking przez szlabany, a opłaty za postój będą opłacać w kasie automatycznej gotówką lub kartą PayPass. Pobyt do 15 min. na parkingu będzie za darmo! Będzie też monitoring.

2017-10-25Skorzystaj z mammografii za darmo

Zachęcamy panie 50+ do zbadania się w ramach programu profilaktycznego raka piersi. Badania mammograficzne można wykonać bezpłatnie w naszym szpitalu. Nie potrzebne jest skierowanie. Wystarczy zadzwonić i się umówić. O tym wszystkich w Radiu Plus mówiły nasze specjalistki.

2017-09-27Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. od niedzieli 1 października 2017 r., od godz. 8.00

Zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. informuje, że od dnia 1 października 2017 r. (niedziela) od godz. 8.00 rozpocznie funkcjonowanie Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

2017-08-01Odbiór indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów przeznaczonej do brakowania (zniszczenia)

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417 z późn. zm.)

2017-07-04Populacyjny Program Wczesnego wykrywania Raka Piersi

Zapraszamy na badania mammograficzne w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”.
ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA

Programy profilaktyczne

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. realizowane są Profilaktyczne Programy Zdrowotne.

Galeria foto

Zobacz galerię spacery i wirtualne wycieczki po po terenie naszego szpitala i nie tylko. Panoramy wirtualne, panoramy 360

Kontakt

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o., ul. Aleksandrowicza 5, 26 - 617 Radom, Centrala tel. 48 361-30-00, fax 48 345-11-18
UE
<

NIP 7962963679, REGON 670209356
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy
KRS 0000490819 ;
Nr konta bankowego 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548 Bank PKO S.A. Oddział Radom
Kapitał Zakładowy – 70 000 000 00 zł

Strona www.wss.com.pl używa plików cookies by w pełni poprawnie prezentować zawarte w niej treści oraz gromadzić statystyki ruchu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce plików cookies.

created by ITDOT
drukuj