kontakt CENTRALA 48 361 30 00 wszystkie kontakty »
mapa serwisu
mapa strony
strona główna
strona główna
kontakt
kontakty
bip
STRONA GŁÓWNA »AKTUALNOŚCI » Trwają Dni Krwi Pępowinowej »

Trwają Dni Krwi Pępowinowej. Brawo dla Mam!

Już kilka kobiet, które rodzą dziś w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, zdecydowało się oddać krew pępowinową na cele publiczne. Pobrana krew będzie przechowywana w Polskim Banku Komórek Macierzystych. Pozyskane z nich komórki macierzyste pomogą w leczeniu dzieci chorych na schorzenia hematologiczno-onkologiczne. Akcja potrwa do jutra włącznie.

Jako jedna z pierwszych na oddanie krwi pępowinowej zdecydowała się pani Joanna. Jak przyznała, o możliwości oddania krwi z pępowiny tuż po porodzie, wiedziała już wcześniej. Nie był to dla niej temat tabu, a samo oddanie materiału do pozyskania komórek macierzystych, które mogą pomóc jakiemuś choremu dziecko, to coś oczywistego.

 

- Często spotykałam się z takimi propozycjami oddania krwi pępowinowej. Zastanawiałam się też, czy nie zachować jej dla swojego dziecka. Jeżeli ta krew, którą teraz oddałam, miałaby pomóc komuś innemu, to czemu nie – mówi pani Joanna, która dziś na porodówce w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu urodziła córkę.

 

Jak na razie krew pępowinową na cele publiczne oddało pięc mam, ale samych poborów było sześć, ponieważ jedna z pań urodziła bliżniaki. Mamy nadzieję, że to nie koniec zwłaszcza, że akcja potrwa do jutra (22.11.) włącznie. Przypomnijmy - Dni Krwi Pępowinowej są organizowane w Radomiu tylko w szpitalu na Józefowie. To dwudniowa akcja charytatwyna, w której rodzące mogą oddać krew pępowinową na cele publiczne, zrzekając się tym samym do niej praw. Z komórek macierzystych pozyskanych z takiej krwi będą mogły skorzystać dzieci chore na schorzenia hematologiczno-onkologiczne - takich chorób jest ok. 80.

 

Jak wygląda pobór krwi pępowiowej przypomina Agnieszka Zadrożna, konsultant medyczny Polskiego Banku Komórek Macierzystych w Warszawie, koordynatorka akcji.

- Po odpępnieniu dziecka położna wcześniej przeszkolona przez Polski Bank Komórek Macierzystych pobiera krew z pępowiny. Krwioobieg między mamą a dzieckiem jest już wtedy przerwany. Pobieramy minimum 20 ml krwi. Potrzebny jest do tego specjany zestaw, szczelnie zamknięty i sterylny, który obsługuje położna. Do zawartego w nim worka kolekcyjnego trwansportuje krew pępowinową, a potem go zabezpiecza i pakuje do specjalnie oznakowanego pudełka. Trwafia ono do PBKM. Tam z pobranej krwi pozyskuje się komórki macierzyste, które później czekają, by pomóc choremu dziecku. Pobór krwi pępowinowej to zabieg nieinwazyjny, bezpieczny dla mamy i jej dziecka. Bez uszczerbku dla niegov i dla niej - wyjaśnia. - Ta krew jest wykorzystywana od dziecka dla dziecka, bo ilość pozyskiwanych komórek macierzystych wystarcza właśnie dla małego dziecka. Z taką też myślą rodzice oddają tę krew, bo chcą pomóc jakiemuś choremu dziecku - dodaje.

 

Uwaga

 

W szpitalu na Józefowie istnieje również możliwość pobrania krwi pępowinowej w ramach bankowania rodzinnego. Wówczas wszelkie formalności z tym związane są w gestii przyszłych rodziców. To oni wybierają sobie bank, w którym chcą przechowywać krew pępowinową, podpisują z nim umowę, opłacają zestaw do pobrania, transport i bankowanie. Kiedy przyjdzie pora porodu, zabierają ze sobą ów zestaw i przychodzą z nim do szpitala. Krew pobierze nasza położna. W nagłych przypadkach szpital dysponuje zestawami do pobrań.

 

Więcej informacji na temat akcji w Radomiu i na temat korzyści płynących z pobrań/oddania krwi pępowinowej można znaleźć na stronie www.pbkm.pl

 

Prawo

 

Podstawą prawną do działania banków krwi pępowinowej w Polsce jest ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek, komórek i narządów , która weszła w życie w 2006 roku. Nadzór nad tymi bankami prowadzi Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek.

 

Trochę historii

 

Komórki macierzyste przeszczepia się z sukcesem ponad 29 lat. Pierwszy przeszczep odbył się w 1988 roku we Francji. W Polsce pierwszy przeszczep krwi pępowinowej dokonano w 1994 roku. Wówczas dawcą była siostra chorego. Przełomowy był rok 2007, kiedy to przeszczepiono krew pępowinową, którą wcześniej pozyskano, przetworzono i przechowywano w banku rodzinnym – w tym przypadku chodzi o Polski Bank Komórek macierzystych. Komórki macierzyste mogą być przechowywane bardzo długo, nawet kilkanaście lat. Z badań wynika, że przechowywane nawet 24 lata komórki macierzyste mają takie same właściwości, jak w momencie rozpoczęcia przechowywania.

Ankietaskos aktualności
AKTUALNOŚCIskos aktualności

2018-06-18PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI - ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIA LARYNGOLOGICZNE

REGIONALNY PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI "ZAPOBIEGAJ, DZIAŁAJ Z GŁOWĄ" Na badanie nie jest wymagane skierowanie ZAPISY na badania w dniach: poniedziałek - piątek w godz. 7.00 - 14.30

2018-06-12 UDZIAŁ NASZEGO SZPITALA W VI PIKNIKU ZDROWIA MOŻEMY UZANĆ ZA SUKCES

W dniu 10 czerwca 2018 r. odbył się VI Piknik Zdrowia. Wzorem lat poprzednich Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. czynnie uczestniczył w Pikniku. W naszym punkcie pomiarowo-edukacyjnym można było wykonać pomiar stężenia cholesterolu, stężenia cukru we krwi oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

2018-05-25Informacja w sprawie Ochrony Danych Osobowych

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:  

2018-05-24Wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. otrzymał wsparcie finansowe z Samorządu Województwa Mazowieckiego na utworzenie Pracowni Leku Cytotoksycznego oraz na zakup angiografu fluoresceinowego dla potrzeb Poradni Okulistycznej    

2018-05-18Szpital bez Bólu - recertyfikacja na kolejne trzy lata

W dniu 16 maja 2018 r. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. brał udział w kolejnej, już trzeciej  recertyfikacji

2018-04-05 Projekt "Łączy Nas Pacjent"

Rzecznik Praw Pacjenta wraz z największymi organizacjami pozarządowymi w Polsce realizuje projekt pn "Łączy nas pacjent". Od marca 2018r. pod bezpłatnym numerem infolinii 800-190-590 

2018-03-09Mazowsze dla Syrii

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainicjowało akcję "Mazowsze dla Syrii".

2018-01-26Jesteś po 40-tce? Sprawdź swoje jelito grube. Uniknij raka. Zrób kolonoskopię w szpitalu na Józefowie za darmo!

Czy wiesz, że każdego dnia z powodu nowotworu jelita grubego umiera w Polsce aż 28 osób? Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w Polsce wynosi co roku 17 tysięcy. Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie*. Ministerstwo Zdrowia chce z tym walczyć poprzez realizację darmowych badań kolonoskopowych w polskich szpitalach – wśród nich jest Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

2018-01-17Masz wyznaczony termin zabiegu? Staw się w Izbie Przyjęć Planowych!

Dla komfortu i oszczędności czasu naszych pacjentów została utworzona Izba Przyjęć Planowych. Już nie trzeba stać w długich kolejkach do izby przyjęć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym razem z nagłymi przypadkami. Teraz pacjenci z wyznaczonymi terminami zabiegów przychodzą do szpitala właśnie w tych terminach i przez Izbę Przyjęć Planowych trafiają na dany oddział.

2018-01-12Rodzisz w naszym szpitalu? Możemy pobrać Twoją krew pępowinową!

Ale nie tylko – położne i lekarze pracujący w naszej lecznicy mogą pobrać również fragment sznura pępowinowego czy fragment łożyska. Są do tych zadań specjalnie przeszkoleni. Placówka ma podpisane umowy z kilkoma bankami komórek macierzystych. Sprawdź, z jakimi, jak wygląda procedura i jakie korzyści może przynieść pobranie i przechowywanie takiego materiału biologicznego.

2017-12-13Świadoma zgoda pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza

W kontaktach między lekarzem a pacjentem ważna jest świadoma zgoda pacjenta na leczenie. Lekarz ma obowiązek poinformować go, jaki jest jego stan zdrowia, jaka forma leczenia będzie dla niego najlepsza i jakie może przynieść ewentualne skutki. Jak prawnie to powinno wyglądać? Pacjencie, lekarzu - ten artykuł jest dla ciebie.

2017-12-08Prawa pacjenta a obowiązki informacyjne lekarza - szkolenie

W środę 13. grudnia o godz. 12.00 w auli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odbędzie się szkolenie na temat ,,Świadoma zgoda pacjenta, a obowiązki informacyjne lekarza w świetle aktualnych przepisów prawa. Prawa pacjenta, a obowiązki podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Cywilnoprawne konsekwencje naruszenia praw pacjenta w postaci roszczeń medycznych”. Szkolenie jest przeznaczone dla personelu szpitala na Józefowie.

2017-11-24Kobieto! Sprawdź swoją cytologię!

Czy wiesz, że rak szyjki macicy jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet po 45. roku życia? Każdego roku w Polsce prawie 4 tys. kobiet dowiaduje się, że ma tego raka – połowa z nich umiera. Nie pozwól, żeby dopadł i Ciebie – przyjdź na bezpłatną cytologię do szpitala na radomskim Józefowie.

2017-10-27Zmiany na parkingu przy szpitalu od 1. listopada

Już nie będzie opłat za postój na parkingu przed lecznicą u pracownika ochrony. Od 1. listopada parking będzie samoobsługowy. Pacjenci i odwiedzający będą wjeżdżać i wyjeżdżać na parking przez szlabany, a opłaty za postój będą opłacać w kasie automatycznej gotówką lub kartą PayPass. Pobyt do 15 min. na parkingu będzie za darmo! Będzie też monitoring.

2017-10-25Skorzystaj z mammografii za darmo

Zachęcamy panie 50+ do zbadania się w ramach programu profilaktycznego raka piersi. Badania mammograficzne można wykonać bezpłatnie w naszym szpitalu. Nie potrzebne jest skierowanie. Wystarczy zadzwonić i się umówić. O tym wszystkich w Radiu Plus mówiły nasze specjalistki.

2017-09-27Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. od niedzieli 1 października 2017 r., od godz. 8.00

Zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. informuje, że od dnia 1 października 2017 r. (niedziela) od godz. 8.00 rozpocznie funkcjonowanie Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

2017-08-01Odbiór indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów przeznaczonej do brakowania (zniszczenia)

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 roku (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417 z późn. zm.)

2017-07-04Populacyjny Program Wczesnego wykrywania Raka Piersi

Zapraszamy na badania mammograficzne w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”.
ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA

Programy profilaktyczne

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. realizowane są Profilaktyczne Programy Zdrowotne.

Galeria foto

Zobacz galerię spacery i wirtualne wycieczki po po terenie naszego szpitala i nie tylko. Panoramy wirtualne, panoramy 360

Kontakt

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o., ul. Aleksandrowicza 5, 26 - 617 Radom, Centrala tel. 48 361-30-00, fax 48 345-11-18
UE
<

NIP 7962963679, REGON 670209356
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy
KRS 0000490819 ;
Nr konta bankowego 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548 Bank PKO S.A. Oddział Radom
Kapitał Zakładowy – 70 000 000 00 zł

Strona www.wss.com.pl używa plików cookies by w pełni poprawnie prezentować zawarte w niej treści oraz gromadzić statystyki ruchu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce plików cookies.

created by ITDOT
drukuj