Lokalizacja: I piętro budynek główny szpitala
Mammografia jest to badanie obrazowe piersi, przy użyciu promieniowania jonizującego. Badanie polega na wykonaniu zdjęć sutka w dwóch projekcjach, każdej piersi osobno. Stanowi podstawową metodę stosowaną we wczesnej diagnostyce i skriningu raka piersi. Dzięki dużej czułości aparatu do mammografii możliwe jest wykrycie zmian w gruczole piersiowy we wczesnym stadium rozwoju co znaczne poprawia rokowania i efekty leczenia. Badanie mammograficzne trwa od kilku do kilkunastu minut.
Badanie mammograficzne wykonywane jest na podstawie skierowania od lekarza lub bez skierowania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi dla kobiet w wieku 45-74 lata.
Przygotowanie do badania:
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak należy zwrócić uwagę na poniższe zalecenia w celu komfortu i jakości badania:
- w dniu badania nie należy stosować kosmetyków na górną partię ciała (talki, dezodoranty, balsamy, perfumy, tłuste kremy)
- w dniu badania założyć wygodną odzież, najlepiej dwuczęściowe ubranie, które będzie można zdjąć do badania oraz nie zakładać biżuterii i ozdób (np. łańcuszki, kolczyki)
- kobietom w wieku rozrodczym zaleca się wykonanie badania w I fazie cyklu miesiączkowego między 5 a 12 dniem cyklu,
- na badania należy zgłosić się do rejestracji Zakładu Radiologii ze skierowaniem i dokumentem tożsamości ze zdjęciem.
- na badanie należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań mammografii oraz USG piersi, jeżeli wykonane były w innym ośrodku.
Przebieg badania:
W pracowni mammograficznej przed badaniem należy wypełnić ankietę, którą przekaże technik rtg wykonujący badanie. Do badania trzeba rozebrać się od pasa w górę oraz zdjąć biżuterię, która może zasłaniać pole badania. Badanie mammografii wykonane jest w pozycji stojącej. Podczas badania pierś zostaje uciśnięta, co może powodować uczucie dyskomfortu. Jest to jednak niezbędne, ponieważ pozwala na wyrównanie wszelkich, występujących w obrębie gruczołu zgrubień, ucisk powoduje, że gęstość tkanki rozkłada się równomiernie. Ma to wpływ na uzyskanie prawidłowego wyniku badania. W czasie badania należy przestrzegać wszystkich wskazówek przekazywanych przez technika rtg oraz nie poruszać się, ponieważ ma to wpływ na jakość badania.
Przeciwwskazania:
Badanie mammografii ze względu na stosowanie promieni rentgenowskich przeciwwskazane jest u kobiet w trakcie ciąży z uwagi na uszkodzenie rozwijającego się płodu. Kobiety w ciąży powinny mieć wykonane badanie diagnostyczne tylko w przypadku, jeżeli wykonanie tego badania po porodzie nie dostarczy informacji klinicznej.
Promieniowanie może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka z tego powodu:
- ogranicza się wykonanie badania przy użyciu możliwie najniższego poziomu dawki promieniowania, który zapewnia uzyskanie poprawnego wyniku obrazu,
- stosuje się środki ochrony indywidualnej,
- wykonuje się analizę zdjęć powtórzonych w celu zminimalizowania ilości ekspozycji powtórzonych.
Data aktualizacji: 24.06.2025