DSC 0768Jak prawidłowo samemu zbadać sobie poziom cukru we krwi? Co jeść, a czego unikać? Dlaczego cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można było uzyskać podczas pierwszego spotkania profilaktyki cukrzycy dla diabetyków i ich rodzin, które odbyło się 26 lipca przed południem w szpitalu na Józefowie. Fotorelacja na FB lecznicy.

 

W związku z tym, że coraz więcej osób choruje na cukrzycę, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu postanowił zorganizować spotkanie profilaktyki cukrzycy dla pacjentów chorych na cukrzycę i ich rodzin. Akcję poprowadziła mgr Barbara Majchrzak, pielęgniarka na co dzień pracująca w poradni diabetologicznej w szpitalu na Józefowie. Jego celem było poinformowanie diabetyków i ich rodzin, co to jest cukrzyca i jak z nią żyć, jaką dietę stosować, by czuć się dobrze i jak prawidłowo samemu mierzyć sobie poziom cukru przy pomocy glukometru.  Okazuje się, że taki instruktaż był bardzo potrzebny. Niestety pacjenci często robią błędy przy samobadaniu, co przekłada się na wypaczone wyniki. Dlatego przypominamy, jak właściwie badać sobie poziom glikemii:

 

1. Przed pierwszym skorzystaniem z glukometru należy zapoznać się z instrukcją obsługi.

2. Należy UMYĆ RĘCE ciepłą wodą z mydłem. Trzeba dłonie osuszyć i wymasować.

3. Pasek do badania trzeba wyjąć z pojemnika, który należy natychmiast zamknąć. Pasek włożyć do glukometru.

4. Krew pobrać z bocznych części opuszków palców (pomijając palec wskazujący i kciuk).

5. Nie wyciskać kropli krwi z palca. Nakłucie powinno być na tyle skuteczne, że krew sama powinna wypłynąć w odpowiedniej ilości.

6. Krew przyłożyć do paska i poczekać na wynik. Nakłuty palec zabezpieczyć.

7. Wpisać wynik do dzienniczka samokontroli.

8. Pasek wyrzucić do pojemnika na odpady medyczne.

9. Bezpiecznie usunąć lancet (igiełkę w nakłuwaczu) do zamykanego pojemnika na skażony sprzęt ostry. Przed każdym kolejnym pomiarem montować nowy lancet. Lancety do nakłuwacza są jednorazowego użytku.

10. Umyć dokładnie ręce wodą z mydłem po użyciu glukometru, pasków i nakłuwacza.

 

Spotkania związane z profilaktyką cukrzycy będą cykliczne. O kolejnych terminach będziemy Państwa informować na bieżąco.