Dzień z bariatrią slajdPolacy są na piątym miejscu wśród najbardziej otyłych narodów Europy, już co 4 z nas choruje na otyłość. Brzmi jak fake news, ale to są niezaprzeczalne fakty. Jesteśmy w takim momencie, że potrzebne są wzmożone działania edukacyjne zarówno na rzecz profilaktyki otyłości, jak i działania zwiększające świadomość na temat tej choroby oraz metod jej leczenia. Do edukacji na temat choroby otyłościowej przyłączyli się lekarze z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, którzy zorganizowali dla pacjentów i zainteresowanych lekarzy "Dzień z bariatrią".

 

Bariatria w Polsce zatacza coraz szersze kręgi, ponieważ nasze społeczeństwo tyje. Co raz więcej osób boryka się z nadwaga lub otyłością. Często jedynym ratunkiem na powrót do normalnego życia jest operacja bariatryczna. I właśnie na te potrzeby odpowiedział Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, powołując do życia Ośrodek Bariatryczny. Cieszę się, że to właśnie tutaj rozwija się ponadregionalna kolebka bariatrii – mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

 

Cieszę się, że bariatria prowadzona w naszej placówce tak dobrze się rozwija, jest o niej głośno już niemal w całej Polsce. Cieszę się również z tego, że razem z Instytutem Człowieka Świadomego podjęliśmy rękawicę i zorganizowaliśmy dzisiejsze spotkanie - powiedziała Bożenna Pacholczak Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, ośrodka partnerskiego kampanii społecznej „W Nowym Kształcie”.

 

Stworzenie Ośrodka Bariatrycznego w naszym szpitalu to odpowiedź na rosnące potrzeby pacjentów. Choć chirurgiczne leczenie otyłości w naszej placówce było już stosowane, to ostatnie dwa lata pokazały,że w Radomiu i regionie radomskim brakuje kompleksowej opieki nad pacjentami bariatrycznymi. Ośrodek ma już na swoim koncie wykonanych ok. 80 operacji bariatrycznych – tylko w tym roku. I to jeszcze nie koniec, bo 2022 rok kończy się za nieco ponad miesiąc. Mamy wspaniały interdyscyplinarny zespół specjalistów, mamy specjalistyczny sprzęt niezbędny do przygotowania pacjentów do operacji bariatrycznych i do przeprowadzania operacji bariatrycznych. Liczymy na to, że nasz Ośrodek w niedalekiej przyszłości stanie się jednym z wiodących w kraju – powiedziała Pani Prezes.

 

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu reaguje na rosnącą falę epidemii otyłości i konieczność wprowadzenia nowoczesnych terapii dla pacjentów chorujących na otyłość. Jak podkreślił lek. Paweł Cholewiński, dyrektor ds. lecznictwa - Otyłość to problem globalny. Światowa Organizacja Zdrowia uznała otyłość za najpoważniejszy przewlekły problem zdrowotny współczesnego świata. Dlatego bariatria to przyszłość. A my chcemy się rozwijać i pomagać pacjentom. Po to tu jesteśmy. Zdecydowana większość procedur realizowanych w naszym szpitalu w związku z przygotowaniem do operacji bariatrycznej, sam zabieg oraz opieka po nim są finansowane przez NFZ. W naszym Ośrodku Bariatrycznym pracują specjaliści z najwyższej półki. To niepodważalne plusy przemawiające za tym, by podjąć się walki o lepsze jutro, o lepszy komfort życia. Do czego zachęcamy osoby, które jeszcze się zastanawiają nad operacją bariatryczną.

 

Chirurgiczne leczenie otyłości

 

Chirurgia bariatryczna jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości. Niestety często bardzo niesprawiedliwie nazywana jest przez nieświadome osoby, pójściem na łatwiznę. Natomiast prawda jest taka, że dla wielu pacjentów, jest to ostatnia szansa na zdrowe i długie życie. Chirurgia stanowi metodę leczenia, lekarz chirurg daje pacjentowi „narzędzie”, dzięki któremu pacjent może rozpocząć proces redukcji wagi. Operowałem pacjenta, który ważył 201 kg, dzisiaj minęło 3,5 miesiąca od operacji, pacjent waży o ponad 40 kg mniej – powiedział lek. Tomasz Szadkowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, szef zespołu bariatrycznego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Mamy młody, uzdolniony i ambitny zespół, a także mamy nowoczesny sprzęt, taki jakim dysponują najlepsze placówki w kraju – podkreślił chirurg - Obecnie planowane jest uruchomienie drugiego zespołu bariatrycznego.

 

Ścieżka pacjenta krok po kroku

 

Aby zostać przyjętym do szpitala potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub chirurga z rozpoznaniem otyłości.

Pacjent przychodzi ze skierowaniem do poradni chirurgii ogólnej w celu leczenia otyłości. Na pierwszej wizycie najczęściej rozpoczyna się od konsultacji z dietetykiem i psychologiem. Czas oczekiwania na zabieg, wiąże się przede wszystkim z długością oczekiwania na konsultacje dietetyczno-psychologiczne. Na kolejnej wizycie otrzymuje skierowanie na badanie i konsultacje u specjalistów. Kolejna wizyta polega na kontroli wszystkich badań i ustalenia terminu wykonania zabiegu operacyjnego. Jeżeli badania są prawidłowe, to wtedy chirurg ustala termin wykonania zabiegu, na który czeka się średnio 3-4 miesiące - powiedział Andrzej Czarnecki, który pełni w szpitalu funkcję koordynatora pacjentów bariatrycznych.

 

Efekty

 

Chirurgia bariatryczna nie bez kozery zwana jest najskuteczniejszą metodę leczenia otyłości, ponieważ codziennie możemy podziwiać jej spektakularne efekty, pacjenci tracą dziesiątki kilogramów. Jednak w tym miejscu eksperci zgodnie podkreślają, że bardzo wiele zależy od samego pacjenta, który powinien przygotować się do zabiegu zarówno mentalnie jak i dietetycznie. Trwała zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia, to znaczenie większe prawdopodobieństwo utrzymania efektów leczenia na zawsze. O swoich przemianach i walce z otyłością opowiedzieli pacjenci.

 

Swoją historią podzielił się pan Robert - Od operacji minęło dopiero 3,5 miesiąca, a ja już mam 40 kg mniej. Czuję się świetnie. Pracowałem całe lata by dojść do wagi sprzed operacji, tj. 200 kg. To pani psycholog w szpitalu rozszyfrowała mój problem, czyli zajadanie emocji. Moja świadomość i decyzja do operacji narastała powoli – przyznał pacjent – Dziękuję całej ekipie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Podarowali mi nowe życie.

 

Pani Ilona była operowana w szpitalu na Józefowie 2,5 miesiąca temu. Jak sama przyznała, to przypadek sprawił, że dowiedziała się o chirurgiczym leczeniu otyłości, ale nie żałuje - Przez lata walczyłam z nadwagą, potem otyłością, staranie się o ciążę, potem ciąża i kolejne kilogramy, doszłam do wagi 164 kg. Dzisiaj ważę o 43 kg mniej i zaczęłam nowe życie – z dumą opowiadała pani Ilona pokazując zdecydowanie za dużą sukienkę, którą nosiła przed zabiegiem.

 

Bardzo zazdroszczę obecnym pacjentom takiego zespołu, jaki został zbudowany w tym szpitalu, kiedyś o zespół interdyscyplinarny pacjent musiał zawalczyć sam. Cieszę się, że pacjenci mogą znaleźć w jednym miejscu kompleksową opiekę – powiedziała Dorota Zygmunt, która jest już 6 lat po zabiegu bariatrycznym, a od paru lat jako ambasadorka kampanii „W Nowym Kształcie” dzieli się z innymi otyłymi osobami swoimi doświadczeniami i wspiera ich w drodze do zdrowia.

 

Metamorfoza pani Doroty jest spektakularna, przed 6 laty nosiła rozmiar 52, a od kilku lat utrzymuje rozmiar 42. Przypadek pani Doroty dowodzi, że pacjent, który zmieni styl życia i nawyki żywieniowe utrzyma efekty operacji bariatrycznej na lata.

 

Gdzie szukać wsparcia

 

Osoby z otyłością, najczęściej zmagają się z samotnością i brakiem zrozumienia, nawet ze strony swoich bliskich. Dlatego warto szukać wsparcia i rzetelnej wiedzy. Z pomocą przychodzi kampania społeczna „W Nowym Kształcie”, powołana w 2021 roku z inicjatywny Instytutu Człowieka Świadomego.

 

Celem kampanii jest wspieranie osób z otyłością w podjęciu decyzji o leczeniu oraz pacjentów w trakcie terapii – powiedział organizator kampanii Marek Kustosz Prezes Instytutu Człowieka Świadomego – W ramach kampanii realizujemy bezpłatne webinary oraz prowadzimy szeroką kampanię edukacyjną na Facebooku, przygotowaliśmy także aplikację dla pacjentów, czyli mobilny asystent wspierający pacjenta. Zapraszamy także na stronę kampanii, która jest rzetelnym źródłem fachowej wiedzy na temat otyłości.

 

„Dzień z bariatrią w Radomiu” jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej „W Nowym Kształcie” wspierającej leczenie otyłości.

 

Herb marszałka na stronę www

 

 

Patroni medialni: 

 

Loga mediów na stronę www

 

 

 

Zapis transmisji spotkania dla pacjentów:

www.facebook.com/profile.php?id=100056645294956

https://www.wss.com.pl/

#WNowymKształcie

www.wnowymksztalcie.pl

www.facebook.com/wNowymKsztalcie/

www.instagram.com/wnowymksztalcie/