kleszczByłeś w lesie? Na spacerze na łące lub w parku? Ukąsił cię kleszcz? Sprawdź, czy nie podzielił się z Tobą krętkami borelii. Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu zaprasza na testy serologiczne, które pozwalają wykryć przeciwciała przeciw boreliozie w klasie IgG/IgM.

 

Wiosna w pełni – niestety sezon na kleszcze też. O tym, że po każdym spacerze po lesie, łące lub parku należy sprawdzić, czy przypadkiem nie przynieśliśmy do domu nieproszonego gościa, raczej nie trzeba nikomu już przypominać. Gorzej jeśli, ten groźny pajęczak wbije się w nasze ciało. Po wyjęciu go, pojawiają się obawy czy owad został prawidłowo usunięty, czy zdążył podzielić się z nami krętkami borelii.

 

Obawy te wyjaśnić mogą testy serologiczne, które pozwalają wykryć przeciwciała przeciw boreliozie w klasie IgG/IgM, które oferuje laboratorium działające w naszym szpitalu. Badanie to wykonuje się z krwi. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać – należy tylko nie jeść co najmniej dwie godziny przed badaniem. Testy pozwalają wykryć przeciwciała przeciw boreliozie od 4 tygodnia od zdarzenia.

 

Warto je zrobić, ponieważ krętki borelii mogą wywołać poważne skutki zdrowotne, dlatego tak ważna jest profilaktyka, badania, trafna diagnoza i leczenie.

 

Zachęcamy do skorzystania z oferty Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej szpitala na radomskim Józefowie. Badanie sprawdzające przeciwciała przeciw boreliozie w klasie IgG/IgM można wykonać o każdej porze, ponieważ nasze laboratorium działa 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.